Name: Robert Retschke

Nation: Ger
Career Statistics (2002 - 2017)
No. RacesAvg PosWinsPodiumsTop10
37647.73734
Quick Stats

UCI Career Results

PosYear Race Name Team Date Cat Type
2015 Races
682015 Sparkassen Münsterland Giro (Tom Boonen, Bel, won)Team Kuota-Lotto2017-10-031.HConedayLink
2017 Races
732017 German Road Championships Road Race - Men German Road Championships Road Race - Men (Marcus Burghardt, Ger, won)Team Lotto - Kern Haus2017-06-25CNmultiLink
702017 Rund um Köln (Gregor Mühlberger, Aut, won)Team Lotto - Kern Haus2017-06-111.1onedayLink
2015 Races
722015 Garmin Velothon Berlin (Ramon Sinkeldam, Ned, won)CCC Sprandi Polkowice2017-05-311.1onedayLink
2017 Races
712017 Grand Prix de la Somme (Adrien Petit, Fra, won)Team Lotto - Kern Haus2017-05-211.1onedayLink
DNF2017 Volta Limburg Classic (Marco Canola, Italy, won)Team Lotto - Kern Haus2017-04-011.1onedayLink
2016 Races
1152016 Sparkassen Münsterland Giro (John Degenkolb, Ger, won)Team Kuota-Lotto2016-10-031.HConedayLink
DNF2016 Schaal Sels (Wout Van Aert, Bel, won)Team Kuota-Lotto Elites2016-08-281.1onedayLink
1072016 German Road Championships Road Race - Men German Road Championships Road Race - Men (Andre Greipel, Ger, won)Team Kuota-Lotto2016-06-26CNmultiLink
972016 Rund um Köln (Dylan Groenewegen, Ned, won)Team Kuota-Lotto2016-06-121.1onedayLink
DNF2016 Volta Limburg Classic (Floris Gerts, Ned, won)Team Kuota-Lotto2016-04-021.1onedayLink
DNF2016 Energiewacht Ronde van Drenthe (Jesper Asselman, Ned, won)Team Kuota-Lotto2016-03-121.1onedayLink
2015 Races
702015 German Road Championships Road Race - Men German Road Championships Road race - Men (Emanuel Buchmann, Ger, won)Team Kuota-Lotto2015-06-28CNmultiLink
2014 Races
722014 German Road Championships 2014 Road race - Men: Baunatal-Edermünde 206.4km (Andre Greipel, Ger, won)Team Kuota2014-06-29CNstageLink
2013 Races
952013 Nationale Sluitingprijs - Putte - Kapellen 2013 (Jens Debusschere, Bel, won)Team Quantec-Indeland2013-10-15RacehomeonedayLink
422013 Sparkassen Münsterland Giro 2013 (Jos van Emden, Ned, won)Team Quantec-Indeland2013-10-03RacehomeonedayLink
DNF2013 Schaal Sels 2013 (Pieter Jacobs, Bel, won)Team Quantec-Indeland2013-09-01RacehomeonedayLink
642013 German Road Championships 2013 Elite Men - Road Race: Allgäu 225km (Andre Greipel, Ger, won)Team Quantec-Indeland2013-06-23CNstageLink
512013 Garmin ProRace Berlin 2013 (Marcel Kittel, Ger, won)Team Quantec-Indeland2013-06-09RacehomeonedayLink
892013 Rund um Köln 2013 (Sébastien Delfosse, Bel, won)Team Quantec-Indeland2013-05-12RacehomeonedayLink
DNF2013 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 2013 (Simon Spilak, Slo, won)Team Quantec-Indeland2013-05-01RacehomeonedayLink
DNF2013 Volta Limburg Classic 2013 (Rüdiger Selig, Ger, won)Team Quantec-Indeland2013-03-30RacehomeonedayLink
2012 Races
592012 Tour of Hainan 2012 Stage 9: Sanya 103.2km (Alexander Serebryakov, Fra, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-10-282.HCstageLink
492012 Tour of Hainan 2012 Stage 8: Wuzhishan - Sanya 141.6km (Ramon Sinkeldam, Ned, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-10-272.HCstageLink
622012 Tour of Hainan 2012 Stage 7: Dongfang - Wuzhishan 215.7km (Dmitriy Gruzdev, Kazakhstan, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-10-262.HCstageLink
592012 Tour of Hainan 2012 Stage 6: Danzhou - Dongfang 171.9km (King Lok Cheung, Hkg, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-10-252.HCstageLink
632012 Tour of Hainan 2012 Stage 5: Chengmai - Danzhou 207.8km (Ramon Sinkeldam, Ned, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-10-242.HCstageLink
792012 Tour of Hainan 2012 Stage 4: Haikou - Chengmai 163.9km (Alexander Serebryakov, Fra, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-10-232.HCstageLink
292012 Tour of Hainan 2012 Stage 3: Wenchang - Haikou 194km (Alexander Serebryakov, Fra, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-10-222.HCstageLink
982012 Tour of Hainan 2012 Stage 2: Wanning - Wenchang 145.6km (Mohammad Saufi Mat Senan, Mas, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-10-212.HCstageLink
752012 Tour of Hainan 2012 Stage 1: Sanya-Lingshui - Xinglong 112.7km (Leonid Krasnov, Rus, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-10-202.HCstageLink
982012 Nationale Sluitingprijs - Putte - Kapellen 2012 (Wim Stroetinga, Ned, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-10-091.1onedayLink
802012 Druivenkoers - Overijse 2012 (Bjorn Leukemans, Bel, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-08-22RacehomeonedayLink
532012 German Road Championships 2012 Elite/U23 Men - Road Race: (Fabian Wegmann, Ger, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-06-24stageLink
842012 ProRace Berlin 2012 (Andre Greipel, Ger, won)Team Eddy Merckx - Ind2012-06-10onedayLink
632012 Bayern-Rundfahrt 2012 Stage 5: Feuchtwangen - Bamberg 167.8km (Alessandro Petacchi, Ita, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-05-27stageLink
1262012 Bayern-Rundfahrt 2012 Stage 4 (ITT): Feuchtwangen 26.4km (Michael Rogers, Aus, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-05-26stageLink
852012 Bayern-Rundfahrt 2012 Stage 3: Kempten - Treuchtlingen 196.4km (Alessandro Petacchi, Ita, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-05-25stageLink
1002012 Bayern-Rundfahrt 2012 Stage 2: Penzberg - Kempten 195.6km (Michael Rogers, Aus, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-05-24stageLink
1092012 Bayern-Rundfahrt 2012 Stage 1: Traunstein - Penzberg 215.7km (Alessandro Petacchi, Ita, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-05-23stageLink
492012 Rund um Köln 2012 (Jan Bárta, Cze, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-04-09onedayLink
DNF2012 Volta Limburg Classic 2012 (Pavel Brutt, Rus, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-03-31onedayLink
1092012 Rabobank Dorpenomloop Rucphen 2012 (Giorgio Brambilla, Ita, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-03-11onedayLink
1042012 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 2012 (Russell Downing, GBr, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-03-04onedayLink
1052012 Ster van Zwolle 2012 (Robin Chaigneau, Ned, won)Team Eddy Merckx - Indeland2012-02-25onedayLink
2011 Races
572011 Omloop van het Houtland Lichtervelde 2011 (Guillaume Van Keirsbulck, Bel, won)Team Netapp2011-09-21onedayLink
492011 Kampioenschap van Vlaanderen 2011 (Marcel Kittel, Ger, won)Team Netapp2011-09-16onedayLink
272011 Grote Prijs Jef Scherens - Rondom Leuven 2011 (Jerome Pineau, Fra, won)Team Netapp2011-09-04onedayLink
312011 Schaal Sels 2011 (Aidis Kruopis, Fra, won)Team Netapp2011-08-28onedayLink
392011 Druivenkoers - Overijse 2011 (Bjorn Leukemans, Bel, won)Team Netapp2011-08-24onedayLink
752011 Tour de l'Ain - La route du progrès 2011 Stage 4: Belley - Le Grand Colombier 134.8km (Thibaut Pinot, Fra, won)Team Netapp2011-08-13stageLink
602011 Tour de l'Ain - La route du progrès 2011 Stage 3: Nantua - Lélex 129.1km (Wout Poels, Ned, won)Team Netapp2011-08-12stageLink
732011 Tour de l'Ain - La route du progrès 2011 Stage 2: Parc des Oiseaux - Bellignat 153.6km (Thibaut Pinot, Fra, won)Team Netapp2011-08-11stageLink
602011 Tour de l'Ain - La route du progrès 2011 Stage 1: Meximieux - Saint-Vulbas 139.6km (Jimmy Casper, Fra, won)Team Netapp2011-08-10stageLink
632011 Tour de l'Ain - La route du progrès 2011 Prologue: Bourg-en-Bresse (ITT) 3.7km (Wilco Kelderman, Ned, won)Team Netapp2011-08-09stageLink
182011 Sparkassen Giro 2011 (Pieter Van Speybroeck, Bel, won)Team Netapp2011-07-31onedayLink
242011 German Road Championships 2011 Elite Men Road Race: Neuwied 208km (Robert Wagner, Ger, won)Team Netapp2011-06-26stageLink
872011 Ster ZLM Toer 2011 Stage 5: Etten-Leur 191km (Leigh Howard, Aus, won)Team Netapp2011-06-19stageLink
232011 Ster ZLM Toer 2011 Stage 4: Verviers - La Gileppe 184km (Philippe Gilbert, Bel, won)Team Netapp2011-06-18stageLink
242011 Ster ZLM Toer 2011 Stage 3: Nuth (Schimmert) 202km (Juan Jose Haedo, Aus, won)Team Netapp2011-06-17stageLink
872011 Ster ZLM Toer 2011 Stage 2: Eindhoven - Sittard/Geleen 177km (Tyler Farrar, USA, won)Team Netapp2011-06-16stageLink
532011 Ster ZLM Toer 2011 Stage 1: Alblasserdam 7km (Patrick Gretsch, Ger, won)Team Netapp2011-06-15stageLink
132011 Neuseenclassics (rund um die braunkohle) 2011 (Andre Schulze, Ger, won)Team Netapp2011-06-12onedayLink
402011 Tour de Rijke 2011 (Theo Bos, Rabobank Continental Team, won)Team Netapp2011-06-05onedayLink
922011 ProRace Berlin 2011 (Marcel Kittel, Ger, won)Team Netapp2011-05-22onedayLink
152011 Szlakiem Grodòw Piastowskich 2011 Stage 4: Swidnica - Dzierzoniow 167.8km (Marek Rutkiewicz, Pol, won)Team Netapp2011-05-08stageLink
512011 Szlakiem Grodòw Piastowskich 2011 Stage 3: Lubin 72.3km (Tino Thömel, Ger, won)Team Netapp2011-05-07stageLink
402011 Szlakiem Grodòw Piastowskich 2011 Stage 2: Polkowice (ITT) 26.7km (Robert Vrecer, Slo, won)Team Netapp2011-05-07stageLink
432011 Szlakiem Grodòw Piastowskich 2011 Stage 1: Jawor - Legnica 191.3km (Jirí Hochmann, Cze, won)Team Netapp2011-05-06stageLink
162011 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 2011 (John Degenkolb, Ger, won)Team Netapp2011-05-01onedayLink
462011 Rund um Köln 2011 (Michael Matthews, Aus, won)Team Netapp2011-04-25onedayLink
DNF2011 Hel van het Mergelland 2011 (Pim Ligthart, Ned, won)Team Netapp2011-04-02onedayLink
DNF2011 KBC-Driedaagse De Panne-Koksijde 2011 Stage 3a: De Panne 111km (Jacopo Guarnieri, Ita, won)Team Netapp2011-03-31stageLink
1312011 KBC-Driedaagse De Panne-Koksijde 2011 Stage 2: Oudenaarde - Koksijde 219km (Denis Galimzyanov, Rus, won)Team Netapp2011-03-30stageLink
592011 KBC-Driedaagse De Panne-Koksijde 2011 Stage 1: Middelkerke - Zottegem 194km (Andre Greipel, Ger, won)Team Netapp2011-03-29stageLink
732011 E3 Prijs Vlaanderen - Harelbeke 2011 (Fabian Cancellara, Swi, won)Team Netapp2011-03-26onedayLink
592011 Handzame Classic 2011 (Steve Schets, Bel, won)Team Netapp2011-03-18onedayLink
482011 Nokere-Koerse 2011 (Gert Steegmans, Bel, won)Team Netapp2011-03-16onedayLink
412011 Driedaagse van West-Vlaanderen 2011 Stage 2: Nieuwpoort - Ichtegem 195.5km (Niko Eeckhout, , won)Team Netapp2011-03-06stageLink
942011 Driedaagse van West-Vlaanderen 2011 Stage 1: Brugge - Bellegem 174.9km (John Degenkolb, Ger, won)Team Netapp2011-03-05stageLink
1282011 Driedaagse van West-Vlaanderen 2011 Prologue: Middelkerke (ITT) 7km (Jesse Sergent, Swi, won)Team Netapp2011-03-04stageLink
952011 Tour Cycliste International du Haut Var 2011 Stage 1: La Croix Valmer - Grimaud 168.8km (Samuel Dumoulin, Fra, won)Team Netapp2011-02-19stageLink
DNF2011 Trofeo Magaluf-Palmanova 2011 (Murilo Antonio Fischer, Bra, won)Team Netapp2011-02-10onedayLink
1352011 Trofeo Deià 2011 (josè Joaquin Rojas Gil, Spa, won)Team Netapp2011-02-09onedayLink
442011 Trofeo Inca-Inca 2011 (Ben Hermans, Bel, won)Team Netapp2011-02-08onedayLink
1152011 Trofeo Palma de Mallorca 2011 (Tyler Farrar, USA, won)Team Netapp2011-02-06onedayLink
2010 Races
392010 Tour of Hainan 2010 Stage 3 : Wuzhishan - Xinglong 146.4km (Charles Bradley Huff, USA, won)Continental Team Differdange2010-10-13stageLink
102010 Tour of Hainan 2010 Stage 2: Sanya - Wuzhishan 167.5km (Valentin Iglinskiy, Kaz, won)Continental Team Differdange2010-10-12stageLink
252010 Tour of Hainan 2010 Stage 1: Sanya 85.2km (Yuriy Metluschenko, Ukr, won)Continental Team Differdange2010-10-11stageLink
332010 Sparkassen Münsterland Giro 2010 (Joost van Leijen, Ned, won)Continental Team Differdange2010-10-03onedayLink
92010 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon 2010 Stage 3: Marvejols - Mende-Montée Jalabert 134km (Jerome Coppel, Fra, won)CC Differdange2010-09-26stageLink
192010 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon 2010 Stage 2: Ispagnac Quézac - L'Esperou 162km (Guillaume Levarlet, Fra, won)CC Differdange2010-09-25stageLink
1262010 Omloop van het Houtland Lichtervelde 2010 (Stefan van Dijk, , won)Continental Team Differdange2010-09-22onedayLink
512010 Grand Prix de la Somme - Prix du Conseil Général 2010 (Martin Elmiger, Swi, won)C. Team Differdange2010-09-17onedayLink
772010 Kernen Omloop Echt-Susteren 2010 (Peter Schulting, Ned, won)Continental Team Differdange2010-09-05onedayLink
522010 Druivenkoers - Overijse 2010 (Bjorn Leukemans, Bel, won)Team Differdange2010-08-25onedayLink
682010 Grand Prix des Marbriers 2010 (Keven Lacombe, Canada, won)Continental Team Differdange2010-08-24onedayLink
192010 GP Stad Zottegem 2010 (Stefan van Dijk, , won)Continental Team Differdange2010-08-17onedayLink
82010 Sparkassen Giro 2010 (Niki Terpstra, Cycling 2000 (Holland, won)Continental Team Differdange2010-08-08onedayLink
582010 Tour Alsace 2010 Stage 5: Ribeauvillé - Ballon d'Alsace 146.3km (Wilco Kelderman, Ned, won)Continental Team Differdange2010-08-01stageLink
472010 Tour Alsace 2010 Stage 4: Bioscope - Carspach 153.9km (Frédéric Finot, Fra, won)Continental Team Differdange2010-07-31stageLink
572010 Tour Alsace 2010 Stage 3: Illzach - Huningue 171.1km (John Degenkolb, Ger, won)Continental Team Differdange2010-07-30stageLink
382010 Tour Alsace 2010 Stage 2: Strasbourg - Bischoffsheim 152.8km (Alex Meenhorst, Auckland, won)Continental Team Differdange2010-07-29stageLink
232010 Tour Alsace 2010 Stage 1: Colmar - Cernay 145.6km (Cyril Bessy, Fra, won)Continental Team Differdange2010-07-28stageLink
22010 GP de Pont-à-Marcq - La Ronde Paloise 2010 (Frank Dressler-Lehnof, Ger, won)Continental Team Differdange2010-07-11onedayLink
372010 German Road Championships Elite men's road race: Sangerhausen 204.5km (Christian Knees, Ger, won)Continental Team Differdange2010-06-27CNstageLink
562010 Halle-Ingooigem 2010 (Jurgen Van De Walle, Bel, won)Continental Team Differdange2010-06-23onedayLink
DNF2010 Ronde de l'Oise Stage 4: Clermont - Rantigny 180.2km (Julien Antomarchi, Fra, won)Continental Team Differdange2010-06-132.2stageLink
702010 Ronde de l'Oise Stage 3: Ravenel - Verneuil en Halatte 184.9km (Niko Eeckhout, , won)Continental Team Differdange2010-06-122.2stageLink
1102010 Ronde de l'Oise Stage 2: Chantilly - Thourotte 188.2km (Nadir Haddou, Fra, won)Continental Team Differdange2010-06-112.2stageLink
272010 Ronde de l'Oise Stage 1: Auneuil - Ribécourt 125km (Jarl Salomein, Bel, won)Continental Team Differdange2010-06-102.2stageLink
322010 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 4: Mersch - Luxembourg 149.5km (Gorka Izaguirre, Spa, won)CT Differdange2010-06-062.HCstageLink
672010 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 3: Eschweiler - Diekirch 191.5km (Tony Gallopin, Fra, won)CT Differdange2010-06-052.HCstageLink
442010 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 2: Schifflange - Differdange 202.7km (Frank Schleck, Luxembourg, won)CT Differdange2010-06-042.HCstageLink
722010 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 1: Luxembourg - Hesperange 179.7km (Giovanni Visconti, Ita, won)CT Differdange2010-06-032.HCstageLink
262010 Skoda-Tour de Luxembourg Prologue: Luxembourg-Ville 2.659km (Jimmy Engoulvent, Fra, won)CT Differdange2010-06-022.HCstageLink
122010 Boucles de l'Aulne (Jean Luc Delpech, Fra, won)Continental Team Differdange2010-05-301.1onedayLink
DNF2010 Grand Prix de Plumelec-Morbihan (Wesley Sulzberger, Australia, won)Continental Team Differdange2010-05-291.1onedayLink
142010 Circuit de Lorraine Professionnel Stage 5: Metz - Hayange (Antony Roux, France, won)Continental Team Differdange2010-05-232.1stageLink
232010 Circuit de Lorraine Professionnel Stage 4: Walygator - Belleville (Pierre Rolland, France, won)Continental Team Differdange2010-05-222.1stageLink
122010 Circuit de Lorraine Professionnel Stage 3: Raon l'Etape - Saint-Avold (Fabio Felline, Ita, won)Continental Team Differdange2010-05-212.1stageLink
122010 Circuit de Lorraine Professionnel Stage 2: Pagny sur Moselle - Chantraine (Fabio Felline, Ita, won)Continental Team Differdange2010-05-202.1stageLink
252010 Circuit de Lorraine Professionnel Stage 1: Thionville - Jarny (Yauheni Hutarovich, UV Aube, won)Continental Team Differdange2010-05-192.1stageLink
402010 Flèche du Sud Stage 1: Kayl - Rumelange 158km (Kevin Pauwels, Bel, won)Continental Team Differdange2010-05-132.2stageLink
162010 Flèche du Sud Prologue: Schifflange (ITT) 4.5km (Jean Pierre Drucker, Lux, won)Continental Team Differdange2010-05-122.2stageLink
542010 Omloop der Kempen (Stefan van Dijk, , won)Team Differdange2010-05-091.2onedayLink
382010 Paris - Mantes-en-Yvelines (Yoann Bagot, Fra, won)Continental Team Differdange2010-04-251.2onedayLink
82010 Rund um Düren (Sven Krauß, Ger, won)Continental Team Differdange2010-04-181.2onedayLink
302010 Paris-Camembert (Sebastien Minard, Fra, won)Continental Cycling Team Differdange2010-04-131.1onedayLink
152010 Circuit des Ardennes International Stage 4: Revin 110km (Florian Vachon, Fra, won)Continental Team Differdange2010-04-112.2stageLink
312010 Circuit des Ardennes International Stage 3: Charleville-Mézières - Charleville-Mézières (ITT) 14km (Paul Poux, Fra, won)Continental Team Differdange2010-04-112.2stageLink
512010 Circuit des Ardennes International Stage 2: Rimogne - Signy le Petit 165.3km (Tom Slagter, Ned, won)Continental Team Differdange2010-04-102.2stageLink
622010 Circuit des Ardennes International Stage 1: Juniville 176km (Mikhail Antonov, Rus, won)Continental Team Differdange2010-04-092.2stageLink
282010 Hel van het Mergelland (Yann Guyot, Fra, won)Team Differdange2010-04-031.1onedayLink
342010 La Roue Tourangelle Région Centre - Classic Loire Touraine des Vignobles et Châteaux (Yann Guyot, Fra, won)Differdange2010-03-211.2onedayLink
402010 Classic Loire Atlantique (Laurent Mangel, Fra, won)Continental Team Differdange2010-03-201.2onedayLink
382010 Nokere-Koerse (Jens Keukeleire, Bel, won)Team Differdange2010-03-171.1onedayLink
1022010 Le Samyn (Jens Keukeleire, Bel, won)Continental Team Differdange2010-03-031.1onedayLink
352010 Beverbeek Classic (Yannick Eijssen, Bel, won)Continental Team Differdange2010-02-271.2onedayLink
2009 Races
42009 Grand Prix de la ville de Pérenchies 2010 (Yannick Eijssen, Bel, won)Continental Team Differdange2009-07-25onedayLink
162009 Ronde de l'Oise Stage 3 (Aleksejs Saramotins, Lat, won)Continental Team Differdange2009-06-132.2stageLink
412009 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 4 (Matti Breschel, Den, won)Continental Team Differdange2009-06-072.HCstageLink
422009 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 3 (Frank Schleck, Luxembourg, won)Continental Team Differdange2009-06-062.HCstageLink
202009 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 2 (Andy Schleck, Lux, won)Continental Team Differdange2009-06-052.HCstageLink
692009 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 1 (Danilo Napolitano, Ita, won)Continental Team Differdange2009-06-042.HCstageLink
352009 Skoda-Tour de Luxembourg Prologue (Grégory Rast, Swi, won)Continental Team Differdange2009-06-032.HCstageLink
622009 Omloop der Kempen (Theo Bos, Rabobank Continental Team, won)Team Differdange2009-05-101.2onedayLink
DNF2009 (Allan Johansen, Den, won)Continental Team Differdange2009-04-192.2stageLink
612009 (Christophe Laurent, Fra, won)Continental Team Differdange2009-04-182.2stageLink
502009 (Yann Guyot, Fra, won)Continental Team Differdange2009-04-172.2stageLink
212009 (Nicolas Vogondy, Fra, won)Continental Team Differdange2009-04-162.2stageLink
762009 De Vlaamse Pijl (Jan Ghyselinck, Bel, won)Continental Team Differdange2009-03-071.2onedayLink
2008 Races
882008 (Andre Greipel, Ger, won)Team Mapei Heizomath2008-10-031.1onedayLink
422008 (Andre Greipel, Ger, won)Team Mapei Heizomath2008-09-141.1onedayLink
662008 Rothaus Regio-Tour Stage 5 (Markus Fothen, Ned, won)Team Mapei Heizomath2008-08-242.1stageLink
302008 Rothaus Regio-Tour Stage 4 (Markus Fothen, Ned, won)Team Mapei Heizomath2008-08-232.1stageLink
12008 Rothaus Regio-Tour Stage 3 (Robert Retschke, Ger, won)Team Mapei Heizomath2008-08-222.1stageLink
382008 Rothaus Regio-Tour Stage 2 (Dominik Klemme, Ger, won)Team Mapei Heizomath2008-08-212.1stageLink
392008 Rothaus Regio-Tour Stage 1 (Manuel Vázquez Hueso, Spa, won)Team Mapei Heizomath2008-08-202.1stageLink
42008 Sparkassen Giro Bochum (Eric Baumann, Ger, won)Team Mapei Heizomath2008-08-031.1onedayLink
62008 Ruddervoorde Koerse / St. Elooisprijs (Sebastien Rosseler, Bel, won)Team Mapei Heizomath2008-06-24NEonedayLink
472008 Bayern-Rundfahrt Stage 4 (Stefan Schumacher, Ger, won)Team Mapei-Heizomat2008-05-312.HCstageLink
52008 Bayern-Rundfahrt Stage 3 (Gerald Ciolek, Ger, won)Team Mapei-Heizomat2008-05-302.HCstageLink
212008 Bayern-Rundfahrt Stage 2 (Olaf Pollack, Ger, won)Team Mapei-Heizomat2008-05-292.HCstageLink
452008 Bayern-Rundfahrt Stage 1 (Gerald Ciolek, Ger, won)Team Mapei-Heizomat2008-05-282.HCstageLink
182008 Rund um den Henninger Turm Frankfurt (Karsten Kroon, Ned, won)Team Mapei Heizomath2008-05-011.HConedayLink
192008 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy Stage 3 (Kim Marius Nielsen, Den, won)Team Mapei-Heizomat2008-03-162.2stageLink
332008 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy Stage 2 (Eddy Ratti, Ita, won)Team Mapei-Heizomat2008-03-152.2stageLink
362008 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy Stage 1 (Ivan Fanelli, Ita, won)Team Mapei-Heizomat2008-03-142.2stageLink
842008 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy Prologue (Kristijan Koren, Slovenia, won)Team Mapei-Heizomat2008-03-132.2stageLink
2007 Races
602007 Paris-Tours Espoirs (Alessandro Petacchi, Ita, won)Team Wiesenhof Felt2007-10-141.2UonedayLink
602007 Paris - Tours (Alessandro Petacchi, Ita, won)Team Wiesenhof Felt2007-10-14ProTonedayLink
112007 (Jos van Emden, Ned, won)Team Wiesenhof Felt2007-10-031.1onedayLink
172007 (Marcus Burghardt, Ger, won)Team Wiesenhof Felt2007-09-232.1stageLink
372007 (Thomas Dekker, Ned, won)Team Wiesenhof Felt2007-09-222.1stageLink
162007 (Marcus Burghardt, Ger, won)Team Wiesenhof Felt2007-09-212.1stageLink
172007 (Thomas Dekker, Ned, won)Team Wiesenhof Felt2007-09-202.1stageLink
252007 (Gerald Ciolek, Ger, won)Team Wiesenhof Felt2007-09-192.1stageLink
92007 (Fabian Wegmann, Ger, won)Team Wiesenhof Felt2007-09-161.1onedayLink
72007 Grote Prijs Jef Scherens - Rondom Leuven (Bram Tankink, Ned, won)Team Wiesenhof Felt2007-09-021.1onedayLink
92007 Rothaus Regio-Tour International Stage 5 (Adrián Palomares Villaplana, Spa, won)Team Wiesenhof Felt2007-08-262.1stageLink
112007 Rothaus Regio-Tour International Stage 4 (Mikhail Ignatiev, Lokomotiv, won)Team Wiesenhof Felt2007-08-252.1stageLink
182007 Rothaus Regio-Tour International Stage 3 (Andy Cappelle, Bel, won)Team Wiesenhof Felt2007-08-242.1stageLink
52007 Rothaus Regio-Tour International Stage 2 (Moises Dueñas Nevado, Spa, won)Team Wiesenhof Felt2007-08-232.1stageLink
92007 Rothaus Regio-Tour International Stage 1 (Alessandro Petacchi, Ita, won)Team Wiesenhof Felt2007-08-222.1stageLink
982007 Vattenfall Cyclassics (Alessandro Ballan, Ita, won)Team Wiesenhof Felt2007-08-19ProTonedayLink
282007 Sachsen-Tour International Stage 5 (Stephan Schreck, Germany, won)Team Wiesenhof Felt2007-07-292.1stageLink
322007 Sachsen-Tour International Stage 4 (Joost Posthuma, Ned, won)Team Wiesenhof Felt2007-07-282.1stageLink
52007 Sachsen-Tour International Stage 3 (Eric Baumann, Ger, won)Team Wiesenhof Felt2007-07-272.1stageLink
312007 Sachsen-Tour International Stage 2 (Andre Greipel, Ger, won)Team Wiesenhof Felt2007-07-262.1stageLink
182007 Sachsen-Tour International Stage 1 (Andre Greipel, Ger, won)Team Wiesenhof Felt2007-07-252.1stageLink
32007 (Gerald Ciolek, Ger, won)Wiesenhof-Felt2007-07-152.HCstageLink
272007 (Stijn Devolder, Bel, won)Wiesenhof-Felt2007-07-142.HCstageLink
912007 (Gerrit Glomser, Aut, won)Wiesenhof-Felt2007-07-132.HCstageLink
212007 (Gianni Meersman, Bel, won)Wiesenhof-Felt2007-07-122.HCstageLink
552007 (Bjorn Leukemans, Bel, won)Wiesenhof-Felt2007-07-112.HCstageLink
192007 (Thomas Rohregger, Aut, won)Wiesenhof-Felt2007-07-102.HCstageLink
502007 (Gerald Ciolek, Ger, won)Wiesenhof-Felt2007-07-092.HCstageLink
342007 (Fabio Baldato, Ita, won)Wiesenhof-Felt2007-07-082.HCstageLink
452007 Veenendaal-Veenendaal (Steffen Radochla, Ger, won)Team Wiesenhof Felt2007-06-131.HConedayLink
372007 GP Triberg-Schwarzwald (Radoslav Rogina, Slo, won)Team Wiesenhof Felt2007-06-091.1onedayLink
1022007 Bayern-Rundfahrt Stage 2 (Erik Zabel, Ger, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-312.HCstageLink
1042007 Bayern-Rundfahrt Stage 1 (Andre Schulze, Ger, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-302.HCstageLink
DNF2007 Circuit de Lorraine Professionnel Stage 2 (Matteo Priamo, Ita, won)Wiesenhof-Felt2007-05-242.1stageLink
882007 Circuit de Lorraine Professionnel Stage 1 (Ludovic Turpin, Fra, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-232.1stageLink
722007 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 5 (Andreas Dietziker, Swi, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-202.1stageLink
572007 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 4 (Bjorn Glasner, Ger, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-192.1stageLink
862007 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 3 (Luca Celli, Ita, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-182.1stageLink
642007 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 2 (Steffen Radochla, Ger, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-172.1stageLink
392007 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 1 (Sergej Lagutin, Uzb, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-162.1stageLink
652007 4 Jours de Dunkerque Stage 6 (Mark Cavendish, GBr, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-132.HCstageLink
912007 4 Jours de Dunkerque Stage 5 (Mathieu Ladagnous, Fra, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-122.HCstageLink
732007 4 Jours de Dunkerque Stage 4 (Gert Steegmans, Bel, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-112.HCstageLink
1242007 4 Jours de Dunkerque Stage 3 (Mark Cavendish, GBr, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-102.HCstageLink
402007 4 Jours de Dunkerque Stage 2 (Piotr Ziblinski, Pol, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-092.HCstageLink
912007 4 Jours de Dunkerque Stage 1 (Bradley Wiggins, GBr, won)Team Wiesenhof Felt2007-05-082.HCstageLink
DNF2007 GP de Denain Porte du Hainaut (Sebastien Chavanel, La Boulangère, won)Team Wiesenhof Felt2007-04-191.1onedayLink
1322007 Scheldeprijs Vlaanderen (Mark Cavendish, GBr, won)Wiesenhof-Felt2007-04-181.HConedayLink
402007 Albert Achterhes Profronde van Drenthe (Martijn Maaskant, Bel, won)Team Wiesenhof Felt2007-04-141.1onedayLink
602007 (Juan Jose Haedo, Aus, won)Wiesenhof2007-04-091.HConedayLink
922007 (Olaf Pollack, Ger, won)Wiesenhof-Felt2007-03-312.HCstageLink
1072007 Giro del Capo Stage 5 (Robert Hunter, RSA, won)Wiesenhof-Felt2007-03-112.2stageLink
352007 Giro del Capo Stage 4 (David George, RSA, won)Wiesenhof-Felt2007-03-102.2stageLink
382007 Giro del Capo Stage 3 (Alex Efimkin, Rus, won)Wiesenhof-Felt2007-03-092.2stageLink
372007 Giro del Capo Stage 2 (Daryl Impey, South Africa, won)Wiesenhof-Felt2007-03-082.2stageLink
142007 Giro del Capo Stage 1 (Felix Cardenas, Col, won)Wiesenhof-Felt2007-03-072.2stageLink
232007 Giro del Capo Prologue (Daryl Impey, South Africa, won)Wiesenhof-Felt2007-03-062.2stageLink
2006 Races
862006 (Paul Martens, Ger, won)Team Wiesenhof-Akud2006-10-031.2onedayLink
602006 Delta Profronde (Steven De Jongh, Ned, won)Team Wiesenhof-Akud2006-09-231.1onedayLink
72006 Grote Prijs Jef Scherens - Rondom Leuven (Marcel Sieberg, Ger, won)Team Wiesenhof-Akud2006-09-031.1onedayLink
502006 Tour du Poitou Charentes et de la Vienne Stage 5 (Nicolas Vogondy, Fra, won)Team Wiesenhof-Akud2006-08-252.1stageLink
692006 Tour du Poitou Charentes et de la Vienne Stage 4 (Rick Flens, Bel, won)Team Wiesenhof-Akud2006-08-252.1stageLink
762006 Tour du Poitou Charentes et de la Vienne Stage 3 (Steffen Radochla, Ger, won)Team Wiesenhof-Akud2006-08-242.1stageLink
792006 Tour du Poitou Charentes et de la Vienne Stage 2 (Jussi Veikkanen, Fin, won)Team Wiesenhof-Akud2006-08-232.1stageLink
782006 Tour du Poitou Charentes et de la Vienne Stage 1 (Said Haddou, Fra, won)Team Wiesenhof-Akud2006-08-222.1stageLink
592006 (Nicolas Vogondy, Fra, won)Team Wiesenhof-Akud2006-08-201.1onedayLink
22006 Rund um die Hainleite (Jens Voigt, Ger, won)Wiesenhof2006-08-121.1onedayLink
1032006 Deutschland-Tour Deutschland-Tour (Vladimir Gusev, Rus, won)Team Wiesenhof-Akud2006-08-01ProTstageLink
212006 Sachsen-Tour International Stage 5 (Andy Schleck, Lux, won)Team Wiesenhof-Akud2006-07-232.1stageLink
652006 Sachsen-Tour International Stage 4 (Stefan Schumacher, Ger, won)Team Wiesenhof-Akud2006-07-222.1stageLink
542006 Sachsen-Tour International Stage 3 (Andy Schleck, Lux, won)Team Wiesenhof-Akud2006-07-212.1stageLink
232006 Sachsen-Tour International Stage 2 (Danilo Hondo, Ger, won)Team Wiesenhof-Akud2006-07-202.1stageLink
222006 Sachsen-Tour International Stage 1 (Pedro Horrillo Munoz, Esp, won)Team Wiesenhof-Akud2006-07-192.1stageLink
DNF2006 Route du Sud Stage 4 (Patrice Halgand, Fra, won)Team Wiesenhof-Akud2006-06-182.1stageLink
482006 Route du Sud Stage 3 (Przemyslaw Niemec, Pol, won)Team Wiesenhof-Akud2006-06-172.1stageLink
62006 Route du Sud Stage 2 (Jean-Patrick Nazon, Fra, won)Team Wiesenhof-Akud2006-06-162.1stageLink
272006 Route du Sud Stage 1 (Thomas Voeckler, Fra, won)Team Wiesenhof-Akud2006-06-152.1stageLink
52006 GP Triberg-Schwarzwald (Jure Golcer, Slovenia, won)Wiesenhof Akud2006-06-031.1onedayLink
62006 Bayern-Rundfahrt Stage 5 (Bjorn Schroder, Ger, won)Wiesenhof Akud2006-05-282.HCstageLink
372006 Bayern-Rundfahrt Stage 4 (Beat Zberg, Swi, won)Wiesenhof Akud2006-05-272.HCstageLink
172006 Bayern-Rundfahrt Stage 3 (Ralf Grabsch, Ger, won)Wiesenhof Akud2006-05-262.HCstageLink
182006 Bayern-Rundfahrt Stage 2 (Gerhard Trampusch, Aut, won)Wiesenhof Akud2006-05-252.HCstageLink
562006 Bayern-Rundfahrt Stage 1 (Erik Zabel, Ger, won)Wiesenhof Akud2006-05-242.HCstageLink
942006 4 Jours de Dunkerque Stage 5 (Isaac Galvez, Spa, won)Team Wiesenhof-Akud2006-05-072.HCstageLink
862006 4 Jours de Dunkerque Stage 4 (Pierrick Fedrigo, Fra, won)Team Wiesenhof-Akud2006-05-062.HCstageLink
892006 4 Jours de Dunkerque Stage 3 (Gert Steegmans, Bel, won)Team Wiesenhof-Akud2006-05-052.HCstageLink
1062006 4 Jours de Dunkerque Stage 2 (Roberto Petito, Ita, won)Team Wiesenhof-Akud2006-05-042.HCstageLink
1362006 4 Jours de Dunkerque Stage 1 (Francesco Secci, Ita, won)Team Wiesenhof-Akud2006-05-032.HCstageLink
592006 Rund um den Henninger Turm Frankfurt (Stefano Garzelli, Ita, won)Team Wiesenhof-Akud2006-05-011.HConedayLink
752006 Oddset-Rundfahrt (30. Int. Niedersachsen Rundfahrt) Stage 5 (Alessandro Petacchi, Ita, won)Team Wiesenhof-Akud2006-04-232.1stageLink
792006 Oddset-Rundfahrt (30. Int. Niedersachsen Rundfahrt) Stage 4 (Alessandro Petacchi, Ita, won)Team Wiesenhof-Akud2006-04-222.1stageLink
812006 Oddset-Rundfahrt (30. Int. Niedersachsen Rundfahrt) Stage 3 (Alessandro Petacchi, Ita, won)Team Wiesenhof-Akud2006-04-212.1stageLink
652006 Oddset-Rundfahrt (30. Int. Niedersachsen Rundfahrt) Stage 2 (Alessandro Petacchi, Ita, won)Team Wiesenhof-Akud2006-04-202.1stageLink
582006 Oddset-Rundfahrt (30. Int. Niedersachsen Rundfahrt) Stage 1 (Alessandro Petacchi, Ita, won)Team Wiesenhof-Akud2006-04-192.1stageLink
DNF2006 (Christian Knees, Ger, won)Team Wiesenhof-Akud2006-04-171.1onedayLink
DNF2006 Hel van het Mergelland (Mihaylo Khalilov, Ukr, won)Wiesenhof Akud2006-04-011.1onedayLink
622006 KBC-Driedaagse De Panne-Koksijde Stage 3 (Steven De Jongh, Ned, won)Team Wiesenhof-Akud2006-03-302.HCstageLink
1022006 KBC-Driedaagse De Panne-Koksijde Stage 2 (Bernhard Eisel, Aut, won)Team Wiesenhof-Akud2006-03-292.HCstageLink
932006 KBC-Driedaagse De Panne-Koksijde Stage 1 (Leif Hoste, Bel, won)Team Wiesenhof-Akud2006-03-282.HCstageLink
242006 (Markus Eichler, Ger, won)Team Wiesenhof-Akud2006-03-19NEonedayLink
332006 Giro del Capo Stage 5 (Steffen Radochla, Ger, won)Team Wiesenhof2006-03-122.2stageLink
452006 Giro del Capo Stage 4 (David George, RSA, won)Team Wiesenhof2006-03-112.2stageLink
272006 Giro del Capo Stage 3 (Steffen Radochla, Ger, won)Team Wiesenhof2006-03-102.2stageLink
392006 Giro del Capo Stage 2 (Peter Velits, Svk, won)Team Wiesenhof2006-03-092.2stageLink
262006 Giro del Capo Stage 1 (Malcolm Lange, RSA, won)Team Wiesenhof2006-03-082.2stageLink
DNF2006 Tour de Langkawi Stage 10 KL Criterium (Ángel Vallejo Domínguez, Spa, won)Wiesenhof Akud2006-02-122.HCstageLink
912006 Tour de Langkawi Stage 9 Melaka Individual Time Trial (Sergiy Matveyev, Ukraine, won)Wiesenhof Akud2006-02-112.HCstageLink
982006 Tour de Langkawi Stage 8 Yong Peng - Segamat (Sébastien Hinault, Fra, won)Wiesenhof Akud2006-02-102.HCstageLink
992006 Tour de Langkawi Stage 7 Muar - Kota Tinggi (Elio Aggiano, Ita, won)Wiesenhof Akud2006-02-092.HCstageLink
902006 Tour de Langkawi Stage 6 Shah Alam - Tampin (Laurent Mangel, Fra, won)Wiesenhof Akud2006-02-082.HCstageLink
932006 Tour de Langkawi Stage 5 Menara TM - Genting Highlands (Jose Serpa, Colombia, won)Wiesenhof Akud2006-02-072.HCstageLink
162006 Tour de Langkawi Stage 4 Tapah - Kuala Selangor (Jose Serpa, Colombia, won)Wiesenhof Akud2006-02-062.HCstageLink
502006 Tour de Langkawi Stage 3 Lumut - Cameron Highlands (Saul Raisin, USA, won)Wiesenhof Akud2006-02-052.HCstageLink
432006 Tour de Langkawi Stage 2 Tanjung Malim - Sitiawan (Ruben Bongiorno, Ita, won)Wiesenhof Akud2006-02-042.HCstageLink
732006 Tour de Langkawi Tour de Langkawi (Maximiliano Richeze, Arg, won)Wiesenhof Akud2006-02-032.HCstageLink
2005 Races
412005 Delta Profronde (Bram De Groot, Ned, won)Team Comnet-Senges2005-09-241.1onedayLink
802005 Omloop van het Houtland Lichtervelde (Kevin Van Impe, Bel, won)Com Net-Senges2005-09-211.2onedayLink
162005 (Ronny Scholz, Ger, won)Com Net-Senges2005-09-111.1onedayLink
202005 GP Jef Scherens Leuven (Joost Posthuma, Ned, won)Com Net-Senges2005-09-041.1onedayLink
742005 Druivenkoers - Overijse (Leonardo Duque, Valle EPM Indeportes Ant., won)Com Net-Senges2005-08-241.1onedayLink
162005 GP Stad Zottegem (Thomas Dekker, Ned, won)Team Comnet2005-08-231.1onedayLink
112005 (Robert Forster, Ger, won)Team Comnet-Senges2005-08-20NEonedayLink
132005 Sparkassen Giro Bochum (Lubor Tesar, Cze, won)Team Comnet-Senges2005-08-071.1onedayLink
142005 Krefeld Criterium (Jens Voigt, Ger, won)Com Net-Senges2005-07-26NEonedayLink
DNF2005 Boucles de la Mayenne Stage 4 (Stéphane Bonsergent, Fra, won)Comnet2005-06-192.2stageLink
182005 Boucles de la Mayenne Stage 3 (Charles Guilbert, Fra, won)Comnet2005-06-182.2stageLink
282005 Boucles de la Mayenne Stage 2 (Laurent Mangel, Fra, won)Comnet2005-06-182.2stageLink
422005 Boucles de la Mayenne Stage 1 (Alexandre Usov, Blr, won)Comnet2005-06-172.2stageLink
482005 Boucles de la Mayenne Prologue (Mathieu Heijboer, Ned, won)Comnet2005-06-162.2stageLink
222005 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 5 (Christoph Kleinsorgen, Ger, won)Team Comnet-Senges2005-05-152.1stageLink
182005 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 4a (Pieter Mertens, Bel, won)Team Comnet-Senges2005-05-142.1stageLink
312005 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 4b (Stefan Schumacher, Ger, won)Team Comnet-Senges2005-05-142.1stageLink
1022005 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 3 (Stefan Schumacher, Ger, won)Team Comnet-Senges2005-05-132.1stageLink
82005 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 2 (Stefan Schumacher, Ger, won)Team Comnet-Senges2005-05-122.1stageLink
572005 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 1 (Stefan Schumacher, Ger, won)Team Comnet-Senges2005-05-112.1stageLink
322005 Internat. Niedersachsen-Rundfahrt Stage 5 (Mauricio Ardila, Col, won)Team Comnet-Senges2005-04-242.1stageLink
262005 Internat. Niedersachsen-Rundfahrt Stage 4 (Robert Forster, Ger, won)Team Comnet-Senges2005-04-232.1stageLink
152005 Internat. Niedersachsen-Rundfahrt Stage 3 (Bjorn Papstein, Ger, won)Team Comnet-Senges2005-04-222.1stageLink
542005 Internat. Niedersachsen-Rundfahrt Stage 2 (Robbie McEwen, Aus, won)Team Comnet-Senges2005-04-212.1stageLink
572005 Internat. Niedersachsen-Rundfahrt Stage 1 (Marcin Lewandowski, Pol, won)Team Comnet-Senges2005-04-202.1stageLink
12005 (Robert Retschke, Ger, won)Com Net-Senges2005-04-171.2onedayLink
122005 Hel van het Mergelland (Nico Sijmens, Bel, won)Team Comnet-Senges2005-04-021.1onedayLink
92005 (David Kopp, Ger, won)Team Comnet-Senges2005-03-281.1onedayLink
422005 Nokere-Koerse (Steven De Jongh, Ned, won)Com Net-Senges2005-03-161.1onedayLink
222005 Omloop van het Waasland - Kemzeke (Gorik Gardeyn, Bel, won)Com Net-Senges2005-03-131.2onedayLink
142005 Prix de Lillers "Souvenir Bruno Comini" (Johan Coenen, Bel, won)Com Net-Senges2005-03-061.2onedayLink
2004 Races
652004 Omloop van het Houtland - Lichtervelde (Bert Dewaele, Bel, won)Com Net-Senges2004-09-301.5onedayLink
122004 GP Wieler Revue (Niki Terpstra, Cycling 2000 (Holland, won)Marco Polo Cycling Team2004-09-26NEonedayLink
732004 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 5 (André Korff, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-09-192.3stageLink
722004 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 4 (Torsten Schmidt, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-09-182.3stageLink
822004 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 3 (Rolf Aldag, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-09-172.3stageLink
592004 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 2 (Thomas Dekker, Ned, won)Team Comnet-Senges2004-09-162.3stageLink
222004 Int. Rheinland-Pfalz Rundfahrt Stage 1 (Luke Roberts, Aus, won)Team Comnet-Senges2004-09-152.3stageLink
282004 Internationale Hessen-Rundfahrt Stage 4 (Michael Rich, Ger, won)Com Net-Senges2004-09-042.3stageLink
542004 Internationale Hessen-Rundfahrt Stage 3 (Sebastian Lang, Ger, won)Com Net-Senges2004-09-032.3stageLink
282004 Internationale Hessen-Rundfahrt Stage 2 (Roberto Lochowski, Ger, won)Com Net-Senges2004-09-022.3stageLink
462004 Internationale Hessen-Rundfahrt Stage 1 (Unai Yus Querejeta, Spa, won)Com Net-Senges2004-09-012.3stageLink
72004 Tour de Slovaquie Stage 4 (Frantisek Rabon, Cze, won)Team Comnet-Senges2004-08-292.3stageLink
702004 Tour de Slovaquie Stage 3b (Sebastian Skiba, Pol, won)Team Comnet-Senges2004-08-282.3stageLink
512004 Tour de Slovaquie Stage 3a (Adam Wadecki, Pol, won)Team Comnet-Senges2004-08-282.3stageLink
242004 Tour de Slovaquie Stage 2 (Martin Riska, Svk, won)Team Comnet-Senges2004-08-272.3stageLink
122004 Tour de Slovaquie Stage 1 (Jelle Van Groezen, Ned, won)Team Comnet-Senges2004-08-262.3stageLink
282004 Tour de Slovaquie Prologue (Dariusz Skoczylas, Pol, won)Team Comnet-Senges2004-08-252.3stageLink
332004 Sparkassen Giro Bochum (David Kopp, Ger, won)Com Net-Senges2004-08-081.3onedayLink
552004 Sachsen-Tour International Stage 5 (Bjorn Schroder, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-07-252.3stageLink
822004 Sachsen-Tour International Stage 4b (Robert Hunter, RSA, won)Team Comnet-Senges2004-07-242.3stageLink
232004 Sachsen-Tour International Stage 4a (Davide Rebellin, Ita, won)Team Comnet-Senges2004-07-242.3stageLink
202004 Sachsen-Tour International Stage 3 (Davide Rebellin, Ita, won)Team Comnet-Senges2004-07-232.3stageLink
752004 Sachsen-Tour International Stage 2 (Olaf Pollack, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-07-222.3stageLink
732004 Sachsen-Tour International Stage 1 (Stefan Schreck, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-07-212.3stageLink
822004 Boucles de la Mayenne Stage 3 (Mathieu Claude, Fra, won)Com Net-Senges2004-06-192.6stageLink
632004 Boucles de la Mayenne Stage 1 (Sebastien Duret, Jean Floc'h-Moréac 56, won)Com Net-Senges2004-06-182.6stageLink
122004 Boucles de la Mayenne Prologue (Thomas Dekker, Ned, won)Comnet2004-06-172.6stageLink
62004 TEAG Hainleite (Peter Wrolich, Aut, won)Com Net-Senges2004-05-291.3onedayLink
402004 Bayern-Rundfahrt Stage 6 (Stefan Schumacher, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-05-232.3stageLink
562004 Bayern-Rundfahrt Stage 5 (Erik Zabel, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-05-222.3stageLink
492004 Bayern-Rundfahrt Stage 4 (Massimiliano Gentili, Ita, won)Team Comnet-Senges2004-05-212.3stageLink
672004 Bayern-Rundfahrt Stage 2 (Erik Zabel, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-05-202.3stageLink
272004 Bayern-Rundfahrt Stage 3 (Michael Rich, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-05-202.3stageLink
452004 Bayern-Rundfahrt Stage 1 (Antonio Bucciero, Ita, won)Team Comnet-Senges2004-05-192.3stageLink
862004 Omloop der Kempen (Leontien Zijlaard-Van Moorsel, Ned, won)Team Comnet-Senges2004-05-091.5onedayLink
392004 Internat. Niedersachsen-Rundfahrt Stage 5 (Danilo Hondo, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-04-252.3stageLink
442004 Internat. Niedersachsen-Rundfahrt Stage 4 (Danilo Hondo, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-04-242.3stageLink
362004 Internat. Niedersachsen-Rundfahrt Stage 3 (Bert Roesems, Bel, won)Team Comnet-Senges2004-04-232.3stageLink
632004 Internat. Niedersachsen-Rundfahrt Stage 2 (Danilo Hondo, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-04-222.3stageLink
92004 Internat. Niedersachsen-Rundfahrt Stage 1 (Danilo Hondo, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-04-212.3stageLink
152004 (David Kopp, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-04-181.5onedayLink
442004 (Erik Zabel, Ger, won)Team Comnet-Senges2004-04-121.2onedayLink
422004 Hel van het Mergelland (Allan Johansen, Den, won)Team Comnet-Senges2004-04-031.5onedayLink
72004 Giro del Capo Stage 5 (Darryl Impey, RSA, won)Com Net-Senges2004-03-132.5stageLink
322004 Giro del Capo Stage 4 (Ryan Cox, RSA, won)Com Net-Senges2004-03-122.5stageLink
122004 Giro del Capo Stage 3 (Lubor Tesar, Cze, won)Com Net-Senges2004-03-112.5stageLink
1132004 Memorial Samyn - Fayt-le-Franc (Robbie McEwen, Aus, won)Team Comnet-Senges2004-03-031.3onedayLink
2003 Races
332003 Luk - Cup (Matthias Kessler, Ger, won)Vermarc Sportswear2003-10-031.7.1onedayLink
12003 Brandenburg Rundfahrt Stage 4 (Robert Retschke, Ger, won)Vermarc Sportswear2003-09-132.5stageLink
252003 Brandenburg Rundfahrt Stage 3 (René Obst, Ger, won)Vermarc Sportswear2003-09-122.5stageLink
432003 Brandenburg Rundfahrt Stage 2 (Andre Schulze, Ger, won)Vermarc Sportswear2003-09-112.5stageLink
212003 Brandenburg Rundfahrt Stage 1b (Jean Nuttli, Swi, won)Vermarc Sportswear2003-09-102.5stageLink
472003 Brandenburg Rundfahrt Stage 1a (Andre Schulze, Ger, won)Vermarc Sportswear2003-09-102.5stageLink
292003 Schaal Sels - Merksem (Steven De Jongh, Ned, won)Vermarc Sportswear2003-09-021.3onedayLink
232003 (Robert Forster, Ger, won)Vermarc Sportswear2003-08-221.3onedayLink
212003 Dwars door Gendringen (Alessandro Petacchi, Ita, won)Team Vermarc Sportswear2003-08-171.3onedayLink
252003 GP Ruddervoorde (Jeroen Blijlevens, Ned, won)Vermarc Sportswear2003-06-24NEonedayLink
302003 TEAG Hainleite (Enrico Poitschke, Ger, won)Team Vermarc Sportswear2003-05-311.3onedayLink
DNF2003 (Steffen Wesemann, Ger, won)Team Vermarc Sportswear2003-05-041.3onedayLink
212003 Omloop Wase Scheldeboorden - Bazel - Kruibeke (Chris Peers, Bel, won)Vermarc Sportswear2003-04-261.3onedayLink
762003 (CArlos Zarate, Spa, won)Vermarc-Lamonta2003-04-062.6stageLink
182003 (Juan Jose Abril, Spa, won)Vermarc-Lamonta2003-04-052.6stageLink
512003 (CArlos Zarate, Spa, won)Vermarc-Lamonta2003-04-042.6stageLink
112003 (Assan Bazayev, Kaz, won)Vermarc-Lamonta2003-04-032.6stageLink
662003 (Sergi Escobar, Spa, won)Vermarc-Lamonta2003-04-022.6stageLink
2002 Races
342002 Brandenburg Rundfahrt Stage 5 (René Obst, Ger, won)Landesvertretung Brandenburg2002-09-152.5stageLink
242002 Brandenburg Rundfahrt Stage 4b (Russell Downing, GBr, won)Landesvertretung Brandenburg2002-09-142.5stageLink
122002 Brandenburg Rundfahrt Stage 4a (Gustav Larsson, Swe, won)Landesvertretung Brandenburg2002-09-142.5stageLink
182002 Brandenburg Rundfahrt Stage 3 (Benjamin Minow, Ger, won)Landesvertretung Brandenburg2002-09-132.5stageLink
52002 Brandenburg Rundfahrt Stage 2 (Denny Schewe, Ger, won)Landesvertretung Brandenburg2002-09-122.5stageLink
252002 Brandenburg Rundfahrt Stage 1 (Timo Scholz, Ger, won)Landesvertretung Brandenburg2002-09-112.5stageLink
382002 Delta Ronde van Midden-Zeeland (st prime: Mark Vlijm, Ned, won)Team Wiesenhof2002-09-071.2onedayLink
112002 (Rory Sutherland, Aus, won)Köstritzer2002-09-012.7.1stageLink
82002 (William Frischkorn, USA, won)Köstritzer2002-08-312.7.1stageLink
42002 (Rory Sutherland, Aus, won)Köstritzer2002-08-302.7.1stageLink
552002 Le Transalsace Stage 4 (Michael Albasini, Swi, won)Vermarc2002-08-182.7.1stageLink
652002 Le Transalsace Stage 3 (Pieter Weening, Ned, won)Vermarc2002-08-172.7.1stageLink
112002 Le Transalsace Stage 2 (Tomas Vaitkus, Lit, won)Vermarc2002-08-162.7.1stageLink
32002 Le Transalsace Stage 1 (Maryan Hary, Fra, won)Vermarc2002-08-152.7.1stageLink
742002 (Sebastian Chavanel, Fra, won)BDR 502002-05-252.7.1stageLink
272002 (Marcus Fothen, Ger, won)BDR 502002-05-242.7.1stageLink
162002 (Yannick Talabardon, Fra, won)BDR 502002-05-232.7.1stageLink

Google results:

Loading...