Name: Nicolas Baldo

Nation: Fra
Career Statistics (2006 - 2017)
No. RacesAvg PosWinsPodiumsTop10
27952.531028
Quick Stats

UCI Career Results

PosYear Race Name Team Date Cat Type
2017 Races
252017 Chrono des Nations Elite Men Chrono des Nations Elite Men (Morten Knudsen, Den, won)HP-BTP Auber 932017-10-151.1multiLink
1612017 Paris - Tours (Matteo Trentin, Ita, won)HP-BTP Auber 932017-10-081.HConedayLink
1092017 Paris-Bourges (Rudy Barbier, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-10-051.1onedayLink
DNF2017 (Christophe Laporte, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-10-011.1onedayLink
42017 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais (Benoit Cosnefroy, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-09-171.1onedayLink
DNF2017 GP de Fourmies / La Voix du Nord (Nacer Bouhanni, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-09-031.HConedayLink
1022017 Tour du Poitou-Charentes Stage 5 Tour du Poitou-Charentes Stage 5 (Marc Sarreau, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-08-252.1multiLink
572017 Tour du Poitou-Charentes Stage 4 Tour du Poitou-Charentes Stage 4 (Mads Pedersen, , won)HP-BTP Auber 932017-08-242.1multiLink
702017 Tour du Poitou-Charentes Stage 3 Tour du Poitou-Charentes Stage 3 (Elia Viviani, Ita, won)HP-BTP Auber 932017-08-242.1multiLink
1012017 Tour du Poitou-Charentes Stage 2 Tour du Poitou-Charentes Stage 2 (Nacer Bouhanni, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-08-232.1multiLink
472017 Tour du Poitou-Charentes Stage 1 Tour du Poitou-Charentes Stage 1 (Elia Viviani, Ita, won)HP-BTP Auber 932017-08-222.1multiLink
DNF2017 Tour du Limousin Stage 4 Tour du Limousin Stage 4 (Guillaume Martin, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-08-182.1multiLink
522017 Tour du Limousin Stage 3 Tour du Limousin Stage 3 (Cyril Gautier, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-08-172.1multiLink
622017 Tour du Limousin Stage 2 Tour du Limousin Stage 2 (Aléxis Vuillermoz, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-08-162.1multiLink
672017 Tour du Limousin Stage 1 Tour du Limousin Stage 1 (Elie Gesbert, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-08-152.1multiLink
592017 Tour de l'Ain Stage 4 Tour de l'Ain Stage 4 (Alexandre Geniez, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-08-122.1multiLink
412017 Tour de l'Ain Stage 3 Tour de l'Ain Stage 3 (David Gaudu, France, won)HP-BTP Auber 932017-08-112.1multiLink
672017 Tour de l'Ain Stage 2 Tour de l'Ain Stage 2 (Nacer Bouhanni, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-08-102.1multiLink
602017 Tour de l'Ain Stage 1 Tour de l'Ain Stage 1 (Juan Jose Lobato, Spa, won)HP-BTP Auber 932017-08-092.1multiLink
692017 Tour de l'Ain Prologue Tour de l'Ain Prologue (Johan Le Bon, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-08-082.1multiLink
562017 French Road Championships Road Race - Men French Road Championships Road Race - Men (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)HP-BTP Auber 932017-06-25CNmultiLink
982017 Route du Sud - la Depeche du Midi Stage 4 Route du Sud - la Depeche du Midi Stage 4 (Thomas Scully, NZl, won)HP-BTP Auber 932017-06-182.1multiLink
682017 Route du Sud - la Depeche du Midi Stage 3 Route du Sud - la Depeche du Midi Stage 3 (Pierre Rolland, France, won)HP-BTP Auber 932017-06-172.1multiLink
752017 Route du Sud - la Depeche du Midi Stage 2 Route du Sud - la Depeche du Midi Stage 2 (Elia Viviani, Ita, won)HP-BTP Auber 932017-06-162.1multiLink
932017 Route du Sud - la Depeche du Midi Stage 1 Route du Sud - la Depeche du Midi Stage 1 (Julien Loubet, , won)HP-BTP Auber 932017-06-152.1multiLink
572017 Grand Prix de la Somme (Adrien Petit, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-05-211.1onedayLink
752017 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 6 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 6 (Adrien Petit, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-05-142.1multiLink
752017 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 5 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 5 (Ignatas Konovalovas, Lithuania, won)HP-BTP Auber 932017-05-132.1multiLink
722017 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 3 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 3 (Benjamin Thomas, Ger, won)HP-BTP Auber 932017-05-112.1multiLink
752017 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 1 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 1 (Jens Debusschere, Bel, won)HP-BTP Auber 932017-05-092.1multiLink
2015 Races
DNF2015 Tro-Bro Léon (Alexandre Geniez, Fra, won)Team Vorarlberg2017-04-191.1onedayLink
2017 Races
DNF2017 (Damien Gaudin, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-04-171.1onedayLink
822017 GP de Denain Porte du Hainaut (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)HP-BTP Auber 932017-04-131.HConedayLink
2015 Races
742015 Paris-Camembert (Julien Loubet, , won)Team Vorarlberg2017-04-051.1onedayLink
462015 Route Adélie de Vitré (Romain Feillu, Fra, won)Team Vorarlberg2017-04-031.1onedayLink
2017 Races
632017 La Roue Tourangelle (Flavien Dassonville, , won)HP-BTP Auber 932017-04-021.1onedayLink
482017 Route Adélie de Vitré (Laurent Pichon, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-03-311.1onedayLink
2015 Races
262015 Paris-Troyes (David Menut, , won)Team Vorarlberg2017-03-151.2onedayLink
2017 Races
672017 Faun Environnement - Classic de l'Ardeche Rhone Crussol (Mauro Finetto, Ita, won)HP-BTP Auber 932017-02-251.1onedayLink
1092017 Tour Cycliste International du Haut Var-matin Stage 2 Tour Cycliste International du Haut Var-matin Stage 2 (Julien Simon, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-02-192.1multiLink
562017 Tour Cycliste International du Haut Var-matin Stage 1 Tour Cycliste International du Haut Var-matin Stage 1 (Samuel Dumoulin, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-02-182.1multiLink
262017 Etoile de Besseges Stage 5 Etoile de Besseges Stage 5 (Tony Gallopin, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-02-052.1multiLink
1012017 Etoile de Besseges Stage 4 Etoile de Besseges Stage 4 (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)HP-BTP Auber 932017-02-042.1multiLink
722017 Etoile de Besseges Stage 3 Etoile de Besseges Stage 3 (Lilian Calmejane, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-02-032.1multiLink
1162017 Etoile de Besseges Stage 2 Etoile de Besseges Stage 2 (Alexander Kristoff, Nor, won)HP-BTP Auber 932017-02-022.1multiLink
702017 Etoile de Besseges Stage 1 Etoile de Besseges Stage 1 (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)HP-BTP Auber 932017-02-012.1multiLink
332017 Grand Prix Cycliste la Marseillaise (Arthur Vichot, Fra, won)HP-BTP Auber 932017-01-291.1onedayLink
2016 Races
172016 Chrono des Nations Elite Men Chrono des Nations Elite Men (Vasil Kiryienka, Blr, won)Team Roth2016-10-231.1multiLink
DNF2016 Tre Valli Varesine (Sonny Colbrelli, Ita, won)Team Roth2016-09-271.HConedayLink
DNF2016 Gran Premio Città di Peccioli - Coppa Sabatini (Sonny Colbrelli, Ita, won)Team Roth2016-09-221.1onedayLink
432016 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini Stage 2 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini Stage 2 (Sam Bennett, Irl, won)Team Roth2016-09-212.1multiLink
1132016 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini Stage 1 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini Stage 1 (Giovanni Visconti, Ita, won)Team Roth2016-09-202.1multiLink
DNF2016 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais (Kristoffer Halvorsen, , won)Team Roth2016-09-181.1onedayLink
632016 Primus Classic Impanis - Van Petegem (Fernando Gaviria Rendon, Col, won)Team Roth2016-09-171.HConedayLink
1252016 Brussels Cycling Classic (Tom Boonen, Bel, won)Team Roth2016-09-031.HConedayLink
DNF2016 Druivenkoers-Overijse (Jerome Baugnies, Bel, won)Team Roth2016-08-241.1onedayLink
642016 GP Stad Zottegem (Tim Merlier, Bel, won)Team Roth2016-08-231.1onedayLink
532016 Tour du Limousin Stage 4 Tour du Limousin Stage 4 (Sonny Colbrelli, Ita, won)Team Roth2016-08-192.1multiLink
1022016 Tour du Limousin Stage 3 Tour du Limousin Stage 3 (Sonny Colbrelli, Ita, won)Team Roth2016-08-182.1multiLink
772016 Tour du Limousin Stage 2 Tour du Limousin Stage 2 (Roman Maykin, Rus, won)Team Roth2016-08-172.1multiLink
832016 Tour du Limousin Stage 1 Tour du Limousin Stage 1 (Joseph Rosskopf, , won)Team Roth2016-08-162.1multiLink
DNF2016 Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika (Simon Yates, Sportcity Velo, won)Team Roth2016-07-251.1onedayLink
DNF2016 French Road Championships Road Race - Men French Road Championships Road Race - Men (Arthur Vichot, Fra, won)Team Roth2016-06-26CNmultiLink
DNF2016 French Road Championships Time trial - Men French Road Championships Time trial - Men (Thibaut Pinot, Fra, won)Team Roth2016-06-23CNmultiLink
822016 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 8 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 8 (Jakub Mareczko, Ita, won)Team Roth2016-05-012.HCmultiLink
902016 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 7 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 7 (Sacha Modolo, Ita, won)Team Roth2016-04-302.HCmultiLink
532016 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 6 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 6 (Jaime Roson, Spa, won)Team Roth2016-04-292.HCmultiLink
802016 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 5 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 5 (Jakub Mareczko, Ita, won)Team Roth2016-04-282.HCmultiLink
702016 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 4 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 4 (Sacha Modolo, Ita, won)Team Roth2016-04-272.HCmultiLink
952016 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 3 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 3 (Andre Greipel, Ger, won)Team Roth2016-04-262.HCmultiLink
612016 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 2 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 2 (Pello Bilbao, Spa, won)Team Roth2016-04-252.HCmultiLink
632016 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 1 Presidential Cycling Tour of Turkey Stage 1 (Przemyslaw Niemiec, , won)Team Roth2016-04-242.HCmultiLink
DNF2016 Tro-Bro Léon (Martin Mortensen, Denmark, won)Team Roth2016-04-171.1onedayLink
DNF2016 Tour du Finistère (Baptiste Planckaert, Bel, won)Team Roth2016-04-161.1onedayLink
662016 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 3 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 3 (Anton Vorobyev, Rus, won)Team Roth2016-04-072.1multiLink
352016 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 2b Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 2b (Anton Vorobyev, Rus, won)Team Roth2016-04-062.1multiLink
762016 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 2a Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 2a (Bryan Coquard, Fra, won)Team Roth2016-04-062.1multiLink
852016 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 1 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 1 (Marc Fournier, Fra, won)Team Roth2016-04-052.1multiLink
DNF2016 Paris-Camembert (Cyril Gautier, Fra, won)Team Roth2016-04-031.1onedayLink
452016 Route Adeie de Vitre (Bryan Coquard, Fra, won)Team Roth2016-04-011.1onedayLink
DNF2016 Criterium International Stage 3 Criterium International Stage 3 (Thibaut Pinot, Fra, won)Team Roth2016-03-272.HCmultiLink
812016 Criterium International Stage 1 Criterium International Stage 1 (Sam Bennett, Irl, won)Team Roth2016-03-262.HCmultiLink
662016 Criterium International Stage 2 Criterium International Stage 2 (Thibaut Pinot, Fra, won)Team Roth2016-03-262.HCmultiLink
562016 Cholet - Pays De Loire (Rudy Barbier, Fra, won)Team Roth2016-03-201.1onedayLink
DNF2016 Classic Loire Atlantique (Anthony Turgis, Fra, won)Team Roth2016-03-191.1onedayLink
DNF2016 Driedaagse van West-Vlaanderen Stage 2 Driedaagse van West-Vlaanderen Stage 2 (Timothy Dupont, Bel, won)Team Roth2016-03-062.1multiLink
1232016 Driedaagse van West-Vlaanderen Stage 1 Driedaagse van West-Vlaanderen Stage 1 (Dylan Groenewegen, Ned, won)Team Roth2016-03-052.1multiLink
472016 Driedaagse van West-Vlaanderen Prologue Driedaagse van West-Vlaanderen Prologue (Tom Bohli, , won)Team Roth2016-03-042.1multiLink
412016 SuisseGas Gran Premio Città di Lugano (Sonny Colbrelli, Ita, won)Team Roth2016-02-281.HConedayLink
DNF2016 Trofeo Laigueglia (Andrea Fedi, Ita, won)Team Roth2016-02-141.HConedayLink
DNF2016 Etoile de Besseges Stage 4 Etoile de Besseges Stage 4 (Angel Madrazo Ruiz, Spain, won)Team Roth2016-02-062.1multiLink
1192016 Etoile de Besseges Stage 3 Etoile de Besseges Stage 3 (Sylvain Chavanel, Fra, won)Team Roth2016-02-052.1multiLink
1222016 Etoile de Besseges Stage 2 Etoile de Besseges Stage 2 (Bryan Coquard, Fra, won)Team Roth2016-02-042.1multiLink
632016 Etoile de Besseges Stage 1 Etoile de Besseges Stage 1 (Bryan Coquard, Fra, won)Team Roth2016-02-032.1multiLink
DNF2016 Challenge Mallorca: Trofeo Pollença-Port de Andratx (Gianluca Brambilla, Ita, won)Team Roth2016-01-291.1onedayLink
2015 Races
DNF2015 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon Stage 1 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon Stage 1 (Thibaut Pinot, Fra, won)Team Vorarlberg2015-09-262.1multiLink
822015 Tour of Austria Stage 8 Tour of Austria Stage 8 (Moreno Moser, Ita, won)Team Vorarlberg2015-07-122.HCmultiLink
432015 Tour of Austria Stage 7 Tour of Austria Stage 7 (Lukas Pöstlberger, Aut, won)Team Vorarlberg2015-07-112.HCmultiLink
482015 Tour of Austria Stage 6 Tour of Austria Stage 6 (Gonzalez Victo De La Parte, Spa, won)Team Vorarlberg2015-07-102.HCmultiLink
642015 Tour of Austria Stage 5 Tour of Austria Stage 5 (Johann Van Zyl, South Africa, won)Team Vorarlberg2015-07-092.HCmultiLink
482015 Tour of Austria Stage 4 Tour of Austria Stage 4 (Gonzalez Victo De La Parte, Spa, won)Team Vorarlberg2015-07-082.HCmultiLink
632015 Tour of Austria Stage 3 Tour of Austria Stage 3 (Rick Zabel, Ger, won)Team Vorarlberg2015-07-072.HCmultiLink
672015 Tour of Austria Stage 2 Tour of Austria Stage 2 (David Tanner, Aus, won)Team Vorarlberg2015-07-062.HCmultiLink
1122015 Tour of Austria Stage 1 Tour of Austria Stage 1 (Sondre Holst Enger, , won)Team Vorarlberg2015-07-052.HCmultiLink
DNF2015 French Road Championships Road Race - Men French Road Championships Road Race - Men (Steven Tronet, Nord-Pas de Calais, won)Team Vorarlberg2015-06-28CNmultiLink
2014 Races
1132014 Tour of Austria 2014 Stage 8: Podersdorf - Vienna 122.8km (Marco Haller, Aut, won)Team Vorarlberg2014-07-132.HCstageLink
392014 Tour of Austria 2014 Stage 7: Podersdorf at Neusiedler See (ITT) 24.1km (Kristof Vandewalle, , won)Team Vorarlberg2014-07-122.HCstageLink
272014 Tour of Austria 2014 Stage 6: St. Johann/Alpendorf - Villach-Dobratsch 182.6km (Evgeni Petrov, Rus, won)Team Vorarlberg2014-07-112.HCstageLink
1272014 Tour of Austria 2014 Stage 5: Matrei/Osttirol - St. Johann/Alpendorf 146.4km (Jesse Sergent, Swi, won)Team Vorarlberg2014-07-102.HCstageLink
372014 Tour of Austria 2014 Stage 4: Kitzbühel - Matrei/Osttirol 171.9km (Oscar Gatto, Ita, won)Team Vorarlberg2014-07-092.HCstageLink
412014 Tour of Austria 2014 Stage 3: Bad Ischl - Kitzbüheler Horn 206km (Dayer Uberney Quintana Rojas, Col, won)Team Vorarlberg2014-07-082.HCstageLink
992014 Tour of Austria 2014 Stage 2: Waidhofen/Ybbs - Bad Ischl 180.9km (Oscar Gatto, Ita, won)Team Vorarlberg2014-07-072.HCstageLink
262014 Tour of Austria 2014 Stage 1: Tulln - Sonntagberg 182km (Peter Kennaugh, GBr, won)Team Vorarlberg2014-07-062.HCstageLink
DNF2014 French Road Championships 2014 Road race - Men: Futuroscope 251.7km (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)Team Vorarlberg2014-06-29CNstageLink
242014 French Road Championships 2014 Time trial: Futuroscope 47.8km (Sylvain Chavanel, Fra, won)Vorarlberg2014-06-26CNstageLink
2013 Races
92013 Chrono des Nations 2013 (Tony Martin, Ger, won)Atlas-Jakroo2013-10-20RacehomeonedayLink
22013 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon 2013 Stage 2: Mende 162.4km (Sebastien Duret, Jean Floc'h-Moréac 56, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-09-292.2stageLink
152013 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon 2013 Stage 1: Chanac - Mont-Aigoual 157km (Yoann Bagot, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-09-282.2stageLink
932013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 13: Lanzhou 77km (Jacob Keough, USA, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-202.HCstageLink
762013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 12: Zhongwei 119km (Sacha Modolo, Ita, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-192.HCstageLink
712013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 11: Yinchuan 121km (Sacha Modolo, Ita, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-182.HCstageLink
912013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 10: Wuwei - Jingtai 191km (Benjamin Giraud, , won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-172.HCstageLink
932013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 9: Zhangye 160km (Sacha Modolo, Ita, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-162.HCstageLink
692013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 8: Qilian - Zhangye 200km (Sacha Modolo, Ita, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-142.HCstageLink
532013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 7: Qilian - Mt. Dadongshu 72km (Yevgeniy Nepomnyachshiy, Kaz, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-132.HCstageLink
932013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 6: Xihaizhen - Qilian 205km (Robert Forster, Ger, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-122.HCstageLink
792013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 5: Tianjun - Xihaizhen 205km (Oleksandr Polivoda, Ukr, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-112.HCstageLink
472013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 4: Qinghai Lake - Tianjun 227km (Sacha Modolo, Ita, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-102.HCstageLink
362013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 3: Guide - Qinghai Lake 158km (Pourseyedigolakhour Mirsamad, IRI, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-092.HCstageLink
752013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 2: Huzhu - Guide 154km (David De La Fuente Rasilla, Spa, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-082.HCstageLink
632013 Tour of Qinghai Lake 2013 Stage 1: Xining 96.8km (Sacha Modolo, Ita, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-07-072.HCstageLink
712013 French Road Championships 2013 Elite Men Road Race: 251.5km (Arthur Vichot, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-06-23CNstageLink
182013 French Road Championships 2013 Elite Men TT: 45.5km (Sylvain Chavanel, Fra, won)Atlas Personnal - Jakroo2013-06-20CNstageLink
372013 Route du Sud - la Dépêche du Midi 2013 Stage 3: Izaourt - Bagnères-de-Luchon 175.3km (Thomas Voeckler, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-06-152.1stageLink
372013 Route du Sud - la Dépêche du Midi 2013 Stage 2: Villecomtal-sur-Arros 182.8km (Yohann Gene, , won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-06-142.1stageLink
822013 Route du Sud - la Dépêche du Midi 2013 Stage 1: Castres - Mirande 209km (Yannick Martinez, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-06-132.1stageLink
692013 GP du canton d'Argovie 2013 (Michael Albasini, Swi, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-06-06RacehomeonedayLink
242013 Rhône-Alpes Isère Tour 2013 Stage 4: Charvieu-Chavagneux 158.6km (Mark Dzamastagic, Slo, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-05-122.2stageLink
202013 Rhône-Alpes Isère Tour 2013 Stage 3: St.Maurice-l'Exil - Toussieu 181.1km (Nico Sijmens, Bel, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-05-112.2stageLink
152013 Rhône-Alpes Isère Tour 2013 Stage 2: Villefontaine - St.Maurice-l'Exil 158.7km (Fréderic Talpin, , won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-05-102.2stageLink
12013 Rhône-Alpes Isère Tour 2013 Stage 1: Les Eparres - Bourgoin-Jallieu 150.7km (Nicolas Baldo, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-05-092.2stageLink
222013 GP Nobili Rubinetterie-Coppa Papà Carlo-Coppa Città di Stresa 2013 (Bob Jungels, Lux, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-03-14RacehomeonedayLink
DNF2013 Classic Sud Ardèche - Souvenir Francis Delpech 2013 (Mathieu Drujon, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2013-02-24RacehomeonedayLink
2012 Races
DNF2012 Tour of Hainan 2012 Stage 8: Wuzhishan - Sanya 141.6km (Ramon Sinkeldam, Ned, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-10-272.HCstageLink
572012 Tour of Hainan 2012 Stage 7: Dongfang - Wuzhishan 215.7km (Dmitriy Gruzdev, Kazakhstan, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-10-262.HCstageLink
452012 Tour of Hainan 2012 Stage 6: Danzhou - Dongfang 171.9km (King Lok Cheung, Hkg, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-10-252.HCstageLink
602012 Tour of Hainan 2012 Stage 5: Chengmai - Danzhou 207.8km (Ramon Sinkeldam, Ned, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-10-242.HCstageLink
872012 Tour of Hainan 2012 Stage 4: Haikou - Chengmai 163.9km (Alexander Serebryakov, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-10-232.HCstageLink
952012 Tour of Hainan 2012 Stage 3: Wenchang - Haikou 194km (Alexander Serebryakov, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-10-222.HCstageLink
952012 Tour of Hainan 2012 Stage 2: Wanning - Wenchang 145.6km (Mohammad Saufi Mat Senan, Mas, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-10-212.HCstageLink
812012 Tour of Hainan 2012 Stage 1: Sanya-Lingshui - Xinglong 112.7km (Leonid Krasnov, Rus, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-10-202.HCstageLink
202012 Chrono Champenois - Trophée Européen 2012 (Rohan Dennis, Aus, won)Atas Personal-Jakroo2012-09-091.1onedayLink
802012 Giro del Veneto 2012 (Oscar Gatto, Ita, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-08-25RacehomeonedayLink
552012 GP Industria Commercio Artigianato Carnaghese 2012 (Diego Ulissi, Ita, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-08-23RacehomeonedayLink
582012 French Road Championships 2012 Elite Men Road Race: (Nacer Bouhanni, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-06-24stageLink
272012 French Road Championships 2012 Time Trials: (Sylvain Chavanel, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-06-21stageLink
622012 Boucles de la Mayenne 2012 Stage 3: Montsûrs - Laval 166km (Morgan Kneisky, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-06-17stageLink
822012 Boucles de la Mayenne 2012 Stage 2: Villaines-la-Juhel 173km (Nico Sijmens, Bel, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-06-16stageLink
482012 Boucles de la Mayenne 2012 Stage 1: Renault Saint-Berthevin - Lassay-les-Châteaux 187km (Pirmin Lang, Swi, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-06-15stageLink
262012 Boucles de la Mayenne 2012 Prologue - (ITT): Laval 4.5km (Paul Poux, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-06-14stageLink
DNF2012 GP du canton d'Argovie 2012 (Sergey Lagutin, Ita, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-06-07onedayLink
302012 An Post Ras 2012 Stage 8: Cootehill - Skerries 139km (Gediminas Bagdonas, Ltu, won)Switzerland Atlas Jakroo2012-05-27stageLink
242012 An Post Ras 2012 Stage 7: Donegal - Cootehill 161km (Lasse Norman Hansen, , won)Switzerland Atlas Jakroo2012-05-26stageLink
12012 An Post Ras 2012 Stage 6: Buncrana - Killybegs 134km (Nicolas Baldo, Fra, won)Switzerland Atlas Jakroo2012-05-25stageLink
42012 An Post Ras 2012 Stage 5: Bundoran - Buncrana 149km (Thomas Rostollan, Fra, won)Switzerland Atlas Jakroo2012-05-24stageLink
172012 An Post Ras 2012 Stage 4: Westport - Bundoran 135km (Mark Pedersen, Den, won)Switzerland Atlas Jakroo2012-05-23stageLink
282012 An Post Ras 2012 Stage 3: Gort - Westport 145km (Gediminas Bagdonas, Ltu, won)Switzerland Atlas Jakroo2012-05-22stageLink
452012 An Post Ras 2012 Stage 2: Kilkenny - Gort 158km (Pirmin Lang, Swi, won)Switzerland Atlas Jakroo2012-05-21stageLink
32012 An Post Ras 2012 Stage 1: Dunboyne - Kilkenny 147km (Marcin Bialoblocki, GBr, won)Switzerland Atlas Jakroo2012-05-20stageLink
DNF2012 Rhone-Alpes Isre Tour 2012 Stage 4: Charvieu-Chavagneux 154.4km (Angelo Tulik, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-05-13stageLink
502012 Rhone-Alpes Isre Tour 2012 Stage 3: Saint-Maurice L'Exil 166.2km (Jérôme Cousin, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-05-12stageLink
152012 Rhone-Alpes Isre Tour 2012 Stage 2: Vaulx-Milieu - Montanay 181.8km (Fréderic Talpin, , won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-05-11stageLink
102012 Rhone-Alpes Isre Tour 2012 Stage 1: Domarin - Ruy-Montceau 141.2km (Paul Poux, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-05-10stageLink
462012 Grand Prix de la Ville de Nogent-sur-Oise 2012 (Igor Boev, Rus, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-04-01onedayLink
432012 La Roue Tourangelle Region Centre - Classic Loire Touraine Vignobles & Chateaux 2012 (Vyacheslav Kuznetcov, Rus, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-03-18onedayLink
182012 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 2012 (Russell Downing, GBr, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-03-04onedayLink
DNF2012 Les Boucles du Sud Ardèche - Souvenir Francis Delpech 2012 (Remi Pauriol, Fra, won)ATLAS PERSONAL JAKROO2012-02-26onedayLink
2011 Races
172011 Chrono des Nations 2011 (Tony Martin, Ger, won)Atlas Personal2011-10-16onedayLink
742011 Nationale Sluitingprijs - Putte - Kapellen 2011 (Yauheni Hutarovich, UV Aube, won)Atlas Personal2011-10-11onedayLink
1042011 Sparkassen Münsterland Giro 2011 (Marcel Kittel, Ger, won)Atlas Personal2011-10-03onedayLink
162011 Memorial Marco Pantani 2011 (Fabio Taborre, Ita, won)Atlas Personal2011-10-01onedayLink
62011 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon 2011 Stage 2: Mende 162.4km (Guillaume Levarlet, Fra, won)Atlas Personal2011-09-25stageLink
172011 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon 2011 Stage 1: La Grand Combe - Langogne 149km (Guillaume Levarlet, Fra, won)Atlas Personal2011-09-24stageLink
42011 Chrono Champenois Masculin International 2011 (Luke Durbridge, , won)Atlas Personal2011-09-11onedayLink
172011 Tour du Doubs - Conseil Général 2011 (Arthur Vichot, Fra, won)Atlas Personal2011-09-04onedayLink
822011 Ronde van Midden-Nederland 2011 (Wim Stroetinga, Ned, won)Atlas Personal2011-08-28onedayLink
462011 Grand Prix des Marbriers 2011 (Pierre Drancourt, Fra, won)Atlas Personal2011-08-23onedayLink
922011 Antwerpse Havenpijl 2011 (Pirmin Lang, Swi, won)Atlas Personal2011-08-07onedayLink
662011 Tour Alsace 2011 Stage 5: Ribeauville - Ballon d'Alsace 156.6km (Thibaut Pinot, Fra, won)Atlas Personal2011-07-31stageLink
302011 Tour Alsace 2011 Stage 4: Illzach - Mulhouse 169.9km (Alexey Tsatevitch, Rus, won)Atlas Personal2011-07-30stageLink
822011 Tour Alsace 2011 Stage 3: Colmar - Carspach 146km (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)Atlas Personal2011-07-29stageLink
322011 Tour Alsace 2011 Stage 2: Strasbourg - Bischoff Sheim 153.8km (Niels Albert, Bel, won)Atlas Personal2011-07-28stageLink
322011 Tour Alsace 2011 Stage 1: Bale - Huningue 142.7km (Geoffrey Soupe, Fra, won)Atlas Personal2011-07-27stageLink
382011 GP de Pont-à-Marcq - La Ronde Pévèloise 2011 (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)Atlas Personal2011-07-10onedayLink
DNF2011 French Road Championships 2011 Elite Men Road Race: Boulogne 234.5km (Sylvain Chavanel, Fra, won)Atlas Personal2011-06-26stageLink
182011 French Road Championships 2011 Elite Men Time Trial: Boulogne 45.2km (Christophe Kern, Fra, won)Atlas Personal2011-06-23stageLink
82011 Boucles de la Mayenne 2011 Stage 3: Renazé - Laval 172km (Jimmy Casper, Fra, won)Atlas Personal2011-06-19stageLink
612011 Boucles de la Mayenne 2011 Stage 2: Saint-Denis-du-Maine - Evron 184km (Jimmy Casper, Fra, won)Atlas Personal2011-06-18stageLink
252011 Boucles de la Mayenne 2011 Stage 1: Saint-Berthevin - Sainte-Suzanne 180km (Eric Berthou, Fra, won)Atlas Personal2011-06-17stageLink
802011 Boucles de la Mayenne 2011 Prologue: Laval 4.5km (Sebastien Turgot, Fra, won)Atlas Personal2011-06-16stageLink
832011 Flèche du Sud 2011 Stage 4: Belvaux - Esch/Alzette 151.5km (Alexander Serov, Rus, won)Atlas Personal2011-06-13stageLink
392011 Flèche du Sud 2011 Stage 3: Troisvierges - Bourscheid 149.5km (Lasse Böchmann, Den, won)Atlas Personal2011-06-12stageLink
542011 Flèche du Sud 2011 Stage 2: Mamer - Roeser 174.5km (Alexei Markov, Rus, won)Atlas Personal2011-06-11stageLink
252011 Flèche du Sud 2011 Stage 1: Schifflange - Rumelange 161.9km (Laurent Beuret, Swi, won)Atlas Personal2011-06-10stageLink
62011 Flèche du Sud 2011 Prologue: Kayl 6.6km (Markus Eichler, Ger, won)Atlas Personal2011-06-09stageLink
272011 GP Kanton Aargau / GP du canton d'Argovie, Gippingen 2011 (Michael Albasini, Swi, won)Atlas Personal2011-06-05onedayLink
222011 Boucles de l'Aulne 2011 (Martijn Keizer, Ned, won)Atlas Personal2011-05-29onedayLink
402011 Grand Prix de Plumelec-Morbihan 2011 (Sylvain Georges, Fra, won)Atlas Personal2011-05-28onedayLink
392011 Rhône-Alpes Isère Tour 2011 Stage 4: St.Maurice-l'Exil - Charvieu-Chavagneux 180km (Thomas Vedel Kvist, Denmark, won)Atlas Personal2011-05-15stageLink
342011 Rhône-Alpes Isère Tour 2011 Stage 3: Chaponnay - St.Maurice-l'Exil 150km (Sylvain Georges, Fra, won)Atlas Personal2011-05-14stageLink
22011 Rhône-Alpes Isère Tour 2011 Stage 2: Charvieu-Chavagneux - Toussieu 159km (Gaetan Bille, Bel, won)Atlas Personal2011-05-13stageLink
122011 Rhône-Alpes Isère Tour 2011 Stage 1: Vaulx-Milieu - St.-Savin 156km (Sylvain Georges, Fra, won)Atlas Personal2011-05-12stageLink
932011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 7: Hémonstoir - Loudéac 151.9km (Andrew Fenn, GBr, won)Atlas Personal2011-05-01stageLink
902011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 6: Morlaix - Plaintel 155km (Anthony Vignes, Fra, won)Atlas Personal2011-04-30stageLink
522011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 5: Fouesnant - Morlaix 175.1km (Maxime Mederel, Fra, won)Atlas Personal2011-04-29stageLink
172011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 4: Saint Avé - Fouesnant 158.9km (Paul Poux, Fra, won)Atlas Personal2011-04-28stageLink
892011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 3: Guérande - Saint Avé 151km (Jetse Bol, Ned, won)Atlas Personal2011-04-27stageLink
842011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 2: Rennes - Guérande 193.1km (Rene Mandri, Est, won)Atlas Personal2011-04-26stageLink
662011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 1: Argentré du Plessis 150.3km (Jetse Bol, Ned, won)Atlas Personal2011-04-25stageLink
632011 Grand Prix de la Ville de Nogent-sur-Oise 2011 (Alexey Tsatevitch, Rus, won)Atlas Personal2011-04-03onedayLink
442011 La Roue Tourangelle Région Centre - Classic Loire Touraine Vignobles & Chateaux 2011 (David Veilleux, Can, won)Atlas Personal2011-03-20onedayLink
592011 Paris-Troyes 2011 (Jonathan Hivert, Fra, won)Atlas Personal2011-03-13onedayLink
622011 Grand Prix de la Ville de Lillers - Souvenir Bruno Comini 2011 (Denis Flahaut, Fra, won)Atlas Personal2011-03-06onedayLink
622011 Les Boucles du Sud Ardèche - Souvenir Francis Delpech 2011 (Arthur Vichot, Fra, won)Atlas Personal2011-02-27onedayLink
622011 G.P. Costa degli Etruschi 2011 (Elia Viviani, Ita, won)Atlas Personal2011-02-05onedayLink
2010 Races
222010 Chrono des Nations 2010 (David Millar, GBr, won)Atlas Personal2010-10-17onedayLink
832010 Sparkassen Münsterland Giro 2010 (Joost van Leijen, Ned, won)Atlas Personal2010-10-03onedayLink
192010 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon 2010 Stage 3: Marvejols - Mende-Montée Jalabert 134km (Jerome Coppel, Fra, won)Atlas Personal - BMC2010-09-26stageLink
132010 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon 2010 Stage 2: Ispagnac Quézac - L'Esperou 162km (Guillaume Levarlet, Fra, won)Atlas Personal - BMC2010-09-25stageLink
852010 Grand Prix de la Somme - Prix du Conseil Général 2010 (Martin Elmiger, Swi, won)Atlas Personnal2010-09-17onedayLink
102010 Chrono Champenois - Trophée Européen 2010 (Rasmus Christian Quaade, , won)Atlas Personal - BMC2010-09-12onedayLink
142010 Tour du Doubs - Conseil Général 2010 (Jerome Coppel, Fra, won)Atlas Personal2010-09-05onedayLink
222010 Schaal Sels 2010 (Aidis Kruopis, Fra, won)Atlas Personal2010-08-29onedayLink
372010 Sparkassen Giro 2010 (Niki Terpstra, Cycling 2000 (Holland, won)Atlas Personal2010-08-08onedayLink
852010 Tour Alsace 2010 Stage 5: Ribeauvillé - Ballon d'Alsace 146.3km (Wilco Kelderman, Ned, won)Atlas Personal - BMC2010-08-01stageLink
802010 Tour Alsace 2010 Stage 4: Bioscope - Carspach 153.9km (Frédéric Finot, Fra, won)Atlas Personal - BMC2010-07-31stageLink
672010 Tour Alsace 2010 Stage 3: Illzach - Huningue 171.1km (John Degenkolb, Ger, won)Atlas Personal - BMC2010-07-30stageLink
282010 Tour Alsace 2010 Stage 2: Strasbourg - Bischoffsheim 152.8km (Alex Meenhorst, Auckland, won)Atlas Personal - BMC2010-07-29stageLink
272010 Tour Alsace 2010 Stage 1: Colmar - Cernay 145.6km (Cyril Bessy, Fra, won)Atlas Personal - BMC2010-07-28stageLink
112010 GP de Pont-à-Marcq - La Ronde Paloise 2010 (Frank Dressler-Lehnof, Ger, won)Atlas Personal2010-07-11onedayLink
342010 French Road Championships 2010 Elite men's road race: Chantonnay 239.7km (Thomas Voeckler, Fra, won)Team Atlas Personal2010-06-27stageLink
DNF2010 French Road Championships 2010 Elite men's time trial: Chantonnay 49.9km (Nicolas Vogondy, Fra, won)Team Atlas Personal2010-06-24stageLink
412010 Val d'Ille U Classic 35 (Jimmy Casper, Fra, won)Atlas Personal - BMC2010-06-131.2onedayLink
512010 GP du Canton d'Argovie (Kristof Van de Walle, Bel, won)Atlas Personal2010-06-061.HConedayLink
382010 Neuseenclassics -rund um die braunkohle- (Roger Kluge, Ger, won)Atlas Personal2010-05-231.1onedayLink
312010 Rhône-Alpes Isère Tour Stage 4: St Maurice l'Exil - Charvieu-Chavagneux 150.9km (Sam Bennett, Irl, won)Atlas Personal2010-05-162.2stageLink
22010 Rhône-Alpes Isère Tour Stage 3: Domessin (Val Guiers) - St Maurice l'Exil 152.2km (Andy Cappelle, Bel, won)Atlas Personal2010-05-152.2stageLink
82010 Rhône-Alpes Isère Tour Stage 2: Charvieu-Chavagneux - St enix Sur Guiers (Val Guiers) 159.5km (Sebastien Duret, Jean Floc'h-Moréac 56, won)Atlas Personal2010-05-142.2stageLink
212010 Rhône-Alpes Isère Tour Stage 1: Villefontaine - Maubec 135.3km (Jerome Coppel, Fra, won)Atlas Personal2010-05-132.2stageLink
52010 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers Stage 7: Iffendic - Dinan 148.4km (Gaël Malacarne, Fra, won)Atlas Personal2010-05-012.2stageLink
722010 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers Stage 6: Huelgoat - Iffendic 190.5km (Cédric Pineau, Fra, won)Atlas Personal2010-04-302.2stageLink
82010 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers Stage 5: Mauron - Huelgoat 176.3km (John Degenkolb, Ger, won)Atlas Personal2010-04-292.2stageLink
732010 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers Stage 4: Saint Gildas des Bois - Mauron 153.1km (John Degenkolb, Ger, won)Atlas Personal2010-04-282.2stageLink
232010 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers Stage 3: Saint Malo - Saint Gildas des Bois 185.5km (Benoit Daeninck, Fra, won)Atlas Personal2010-04-272.2stageLink
32010 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers Stage 2: Saint Ouen - Saint Ouen (ITT) 10km (Martijn Keizer, Ned, won)Atlas Personal2010-04-262.2stageLink
332010 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers Stage 1: Gorey 142km (Jetse Bol, Ned, won)Atlas Personal2010-04-252.2stageLink
272010 Circuit des Ardennes International Stage 4: Revin 110km (Florian Vachon, Fra, won)Atlas Personal2010-04-112.2stageLink
32010 Circuit des Ardennes International Stage 3: Charleville-Mézières - Charleville-Mézières (ITT) 14km (Paul Poux, Fra, won)Atlas Personal2010-04-112.2stageLink
52010 Circuit des Ardennes International Stage 2: Rimogne - Signy le Petit 165.3km (Tom Slagter, Ned, won)Atlas Personal2010-04-102.2stageLink
62010 Circuit des Ardennes International Stage 1: Juniville 176km (Mikhail Antonov, Rus, won)Atlas Personal2010-04-092.2stageLink
322010 Grand Prix de la Ville de Nogent-sur-Oise (Vytautas Kaupas, Ltu, won)Atlas Personal - BMC2010-04-041.2onedayLink
22010 La Roue Tourangelle Région Centre - Classic Loire Touraine des Vignobles et Châteaux (Yann Guyot, Fra, won)Atlas Personal2010-03-211.2onedayLink
702010 Classic Loire Atlantique (Laurent Mangel, Fra, won)Atlas Personal2010-03-201.2onedayLink
402010 Paris-Troyes (Cédric Pineau, Fra, won)Atlas Personal2010-03-141.2onedayLink
622010 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini (Benoit Daeninck, Fra, won)Atlas Personal2010-03-071.2onedayLink
462010 Les Boucles du Sud Ardèche-Souvenir Francis Delpech (Christophe Riblon, Fra, won)Atlas Personal2010-02-281.1onedayLink
2009 Races
152009 Ronde de l'Oise Stage 2 (Nicholas Walker, Aus, won)Continental Team Differdange2009-06-122.2stageLink
752009 Giro del Friuli Venezia Giulia Stage 5 (Alexander Filippov, Rus, won)Team Differdange CCD2009-05-102.2stageLink
12009 Giro del Friuli Venezia Giulia Stage 4 (Nicolas Baldo, Fra, won)Team Differdange CCD2009-05-092.2stageLink
342009 Giro del Friuli Venezia Giulia Stage 3 (Kristjan Koren, Slo, won)Team Differdange CCD2009-05-082.2stageLink
272009 Giro del Friuli Venezia Giulia Stage 2 (Richard Porte, Aus, won)Team Differdange CCD2009-05-072.2stageLink
702009 Giro del Friuli Venezia Giulia Stage 1 (Marco Coledan, Ita, won)Team Differdange CCD2009-05-062.2stageLink
202009 Paris - Mantes-en-Yvelines (Pierre Drancourt, Fra, won)Continental Team Differdange2009-04-261.2onedayLink
DNF2009 (Allan Johansen, Den, won)Continental Team Differdange2009-04-192.2stageLink
922009 (Christophe Laurent, Fra, won)Continental Team Differdange2009-04-182.2stageLink
662009 (Yann Guyot, Fra, won)Continental Team Differdange2009-04-172.2stageLink
632009 (Nicolas Vogondy, Fra, won)Continental Team Differdange2009-04-162.2stageLink
512009 Circuit des Ardennes International Stage 3 (Klaas Sys, Bel, won)Continental Team Differdange2009-04-122.2stageLink
442009 Circuit des Ardennes International Stage 4 (Mathieu Simon, Fra, won)Continental Team Differdange2009-04-122.2stageLink
152009 Circuit des Ardennes International Stage 2 (Dmitri Kosyakov, Rus, won)Continental Team Differdange2009-04-112.2stageLink
112009 Circuit des Ardennes International Stage 1 (Benoit Daeninck, Fra, won)Continental Team Differdange2009-04-102.2stageLink
702009 (Sergey Firsanov, Bel, won)Continental Team Differdange2009-04-042.2stageLink
42009 (Franck Vandenbroucke, Bel, won)Continental Team Differdange2009-04-042.2stageLink
892009 (Christian Jorgensen, Den, won)Continental Team Differdange2009-04-032.2stageLink
792009 Paris-Troyes (Yannick Talabardon, Fra, won)Differdange Apiflo Vacances2009-03-151.2onedayLink
452009 (Freddy Bichot, Fra, won)Team Differdan2009-02-211.2onedayLink
2008 Races
232008 Tour de Gironde Stage 3 (Julien Guay, Fra, won)Super Sport 35 ACNC2008-05-312.2stageLink
552008 Tour de Gironde Stage 2 (Romain Smet, Fra, won)Super Sport 35 ACNC2008-05-302.2stageLink
332008 Tour de Gironde Stage 1 (Mickaël Szkolnik, Fra, won)Super Sport 35 ACNC2008-05-292.2stageLink
302008 (Lars Boom, Ned, won)Super Sport 35 ACNC2008-04-302.2stageLink
932008 (Benoit Poilvet, Fra, won)Super Sport 35 ACNC2008-04-292.2stageLink
832008 (Julien Antomarchi, Fra, won)Super Sport 35 ACNC2008-04-282.2stageLink
932008 (Lars Boom, Ned, won)Super Sport 35 ACNC2008-04-272.2stageLink
1012008 (Coen Vermeltfoort, Ned, won)Super Sport 35 ACNC2008-04-262.2stageLink
1002008 (Coen Vermeltfoort, Ned, won)Super Sport 35 ACNC2008-04-252.2stageLink
DNF2008 Tour du Loir-et-Cher 'E. Provost' Stage 4 (Niels Scheuneman, Ned, won)Super Sports 352008-04-192.2stageLink
712008 Tour du Loir-et-Cher 'E. Provost' Stage 3 (Brian Vandborg, Den, won)Super Sports 352008-04-182.2stageLink
572008 Tour du Loir-et-Cher 'E. Provost' Stage 1 (Jos Pronk, Ned, won)Super Sports 352008-04-162.2stageLink
342008 Circuit des Ardennes Stage 4 (Gregor Gazvoda, Slo, won)Super Sport 352008-04-132.2stageLink
852008 Circuit des Ardennes Stage 3 (Jonas Ljungblad, Sve, won)Super Sport 352008-04-132.2stageLink
952008 Circuit des Ardennes Stage 2 (Jonas Ljungblad, Sve, won)Super Sport 352008-04-122.2stageLink
612008 Circuit des Ardennes Stage 1 (Jonas Ljungblad, Sve, won)Super Sport 35 AC Noyal-Châtillon2008-04-112.2stageLink
2007 Races
242007 (Noan Lelarge, Fra, won)VC Lyon-Vaulx-en-Velin2007-09-091.2onedayLink
232007 Tour Alsace Stage 5 (Benoît Luminet, Fra, won)VC Lyon-Vaulx-en-Velin2007-08-052.2stageLink
652007 Tour Alsace Stage 4 (Romain Villa, Fra, won)VC Lyon-Vaulx-en-Velin2007-08-042.2stageLink
62007 Tour Alsace Stage 3 (Mateusz Taciak, Pol, won)VC Lyon-Vaulx-en-Velin2007-08-032.2stageLink
292007 Tour Alsace Stage 2 (David McPartland, Aus, won)VC Lyon-Vaulx-en-Velin2007-08-022.2stageLink
302007 Tour Alsace Stage 1 (Paul Moucheraud, Fra, won)VC Lyon-Vaulx-en-Velin2007-08-012.2stageLink
2006 Races
102006 (Matti Helminen, Fin, won)CFC 07 Le Cheylard2006-09-101.1onedayLink
102006 Chrono Champenois Masculin (Matti Helminen, Fin, won)CFC 07 Le Cheylard2006-09-101.2onedayLink
172006 Paris - Mantes-en-Yvelines Espoirs (Alexander Serov, Rus, won)Le Cheylard FC2006-04-231.2onedayLink
502006 (Rene Mandri, Est, won)Le Cheylard Formation2006-03-051.2onedayLink
2002 Races
522002 Wortegem Koerse (Tim Staes, Bel, won)VC Ardennes2002-05-111.8onedayLink

Google results:

Loading...