Name: Rasmus Guldhammer

Nation: Den
Birth Date: 1989-03-09
Age: 29
Career Statistics (2006 - 2017)
No. RacesAvg PosWinsPodiumsTop10
24842.031255
Quick Stats

UCI Career Results

PosYear Race Name Team Date Cat Type
2017 Races
142017 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 4 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 4 (Matthias Brändle, Aut, won)Team Virtu Cycling2017-09-152.HCmultiLink
42017 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 3 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 3 (Mads Pedersen, , won)Team Virtu Cycling2017-09-142.HCmultiLink
142017 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 1 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 1 (Casper Pedersen, Den, won)Team Virtu Cycling2017-09-122.HCmultiLink
2015 Races
92015 GP Ouest France - Plouay (Alexander Kristoff, Nor, won)Cult Energy Pro Cycling2017-08-30WTonedayLink
102015 Vattenfall Cyclassics (Andre Greipel, Ger, won)Cult Energy Pro Cycling2017-08-23WTonedayLink
2017 Races
182017 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 5 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 5 (Max Walscheid, Ger, won)Team Virtu Cycling2017-08-162.HCmultiLink
DNF2017 Dwars door het Hageland - Aarschot (Mathieu Van Der Poel, Ned, won)Team Veloconcept2017-08-051.1onedayLink
2015 Races
692015 GP du Canton d'Argovie (Alexander Kristoff, Nor, won)Cult Energy Pro Cycling2017-06-111.HConedayLink
2017 Races
92017 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 4 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 4 (Greg Van Avermaet, Bel, won)Team Veloconcept2017-06-042.HCmultiLink
72017 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 3 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 3 (Anthony Perez, C.D de la Haute Garonne (31, won)Team Veloconcept2017-06-032.HCmultiLink
402017 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 2 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 2 (Greg Van Avermaet, Bel, won)Team Veloconcept2017-06-022.HCmultiLink
262017 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 1 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 1 (Jean-Pierre Drucker, , won)Team Veloconcept2017-06-012.HCmultiLink
622017 Skoda-Tour de Luxembourg Prologue Skoda-Tour de Luxembourg Prologue (Damien Gaudin, Fra, won)Team Veloconcept2017-05-312.HCmultiLink
82017 Tour of Norway Stage 1 Tour of Norway Stage 1 (Edvald Boasson Hagen, Norway, won)Team Veloconcept2017-05-172.HCmultiLink
2015 Races
882015 Liège - Bastogne - Liège (Alejandro Valverde, Spa, won)Cult Energy Pro Cycling2017-04-26WTonedayLink
372015 Amstel Gold Race (Michal Kwiatkowski, Pol, won)Cult Energy Pro Cycling2017-04-19WTonedayLink
142015 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne (Ben Hermans, Bel, won)Cult Energy Pro Cycling2017-04-151.HConedayLink
52015 Volta Limburg Classic (Stefan Küng, Swi, won)Cult Energy Pro Cycling2017-04-041.1onedayLink
2017 Races
192017 Volta Limburg Classic (Marco Canola, Italy, won)Team Veloconcept2017-04-011.1onedayLink
2015 Races
DNF2015 Cholet - Pays De Loire (Pierrick Fedrigo, Fra, won)Cult Energy Pro Cycling2017-03-221.1onedayLink
242015 Classic Loire Atlantique (Alexis Gougeard, , won)Cult Energy Pro Cycling2017-03-211.1onedayLink
642015 Nokere Koerse - Danilith Classic (Kris Boeckmans, Bel, won)Cult Energy Pro Cycling2017-03-181.1onedayLink
42015 SuisseGas Gran Premio Città di Lugano (Niccolo Bonifazio, Ita, won)Cult Energy Pro Cycling2017-03-011.HConedayLink
82015 Trofeo Laigueglia (Davide Cimolai, Ita, won)Cult Energy Pro Cycling2017-02-191.HConedayLink
332015 G.P. Costa degli Etruschi (Manuel Belletti, Ita, won)Cult Energy Pro Cycling2017-02-081.1onedayLink
602015 Trofeo Andratx – Mirador d’Es Colomer (Stephen Cummings, GBr, won)Cult Energy Pro Cycling2017-01-301.1onedayLink
2016 Races
212016 Tre Valli Varesine (Sonny Colbrelli, Ita, won)Stˆlting Service Group2016-09-271.HConedayLink
82016 Grand Prix de Wallonie (Tony Gallopin, Fra, won)Stˆlting Service Group2016-09-141.1onedayLink
DNF2016 Tour des Fjords Stage 3 Tour des Fjords Stage 3 (Alexander Kristoff, Nor, won)Stˆlting Service Group2016-09-022.1multiLink
612016 Tour des Fjords Stage 2 Tour des Fjords Stage 2 (Alexander Kristoff, Nor, won)Stˆlting Service Group2016-09-012.1multiLink
152016 Tour des Fjords Stage 1 Tour des Fjords Stage 1 (Leigh Howard, Aus, won)Stˆlting Service Group2016-08-312.1multiLink
DNF2016 Schaal Sels (Wout Van Aert, Bel, won)Stˆlting Service Group2016-08-281.1onedayLink
892016 EuroEyes Cyclassics Hamburg (Caleb Ewan, NSW, won)Stˆlting Service Group2016-08-21WTonedayLink
922016 Arctic Race of Norway Stage 4 Arctic Race of Norway Stage 4 (John Degenkolb, Ger, won)Stolting Service Group2016-08-142.HCmultiLink
752016 Arctic Race of Norway Stage 3 Arctic Race of Norway Stage 3 (Gianni Moscon, Ita, won)Stolting Service Group2016-08-132.HCmultiLink
1002016 Arctic Race of Norway Stage 2 Arctic Race of Norway Stage 2 (Danny Van Poppel, Ned, won)Stolting Service Group2016-08-122.HCmultiLink
932016 Arctic Race of Norway Stage 1 Arctic Race of Norway Stage 1 (Alexander Kristoff, Nor, won)Stolting Service Group2016-08-112.HCmultiLink
632016 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 5 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 5 (Phil Bauhaus, , won)Stˆlting Service Group2016-07-312.HCmultiLink
662016 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 4 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 4 (Mads Würtz Schmidt, Denmark, won)Stˆlting Service Group2016-07-302.HCmultiLink
82016 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 3 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 3 (Michael Valgren, Den, won)Stˆlting Service Group2016-07-292.HCmultiLink
112016 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 2 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 2 (Magnus Cort Nielsen, , won)Stˆlting Service Group2016-07-282.HCmultiLink
202016 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 1 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 1 (Daniele Bennati, Ita, won)Stˆlting Service Group2016-07-272.HCmultiLink
172016 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 4 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 4 (Philippe Gilbert, Bel, won)Stˆlting Service Group2016-06-052.HCmultiLink
92016 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 3 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 3 (Anthony Turgis, Fra, won)Stˆlting Service Group2016-06-042.HCmultiLink
72016 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 2 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 2 (Philippe Gilbert, Bel, won)Stˆlting Service Group2016-06-032.HCmultiLink
262016 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 1 Skoda-Tour de Luxembourg Stage 1 (Andre Greipel, Ger, won)Stˆlting Service Group2016-06-022.HCmultiLink
712016 Skoda-Tour de Luxembourg Prologue Skoda-Tour de Luxembourg Prologue (Jean-Pierre Drucker, , won)Stˆlting Service Group2016-06-012.HCmultiLink
22016 Velothon Wales (Thomas Stewart, GBr, won)Stˆlting Service Group2016-05-221.1onedayLink
112016 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt (Alexander Kristoff, Nor, won)Stˆlting Service Group2016-05-011.HConedayLink
DNF2016 Volta Limburg Classic (Floris Gerts, Ned, won)Stˆlting Service Group2016-04-021.1onedayLink
DNF2016 Criterium International Stage 3 Criterium International Stage 3 (Thibaut Pinot, Fra, won)Stˆlting Service Group2016-03-272.HCmultiLink
652016 Criterium International Stage 2 Criterium International Stage 2 (Thibaut Pinot, Fra, won)Stˆlting Service Group2016-03-262.HCmultiLink
242016 Criterium International Stage 1 Criterium International Stage 1 (Sam Bennett, Irl, won)Stˆlting Service Group2016-03-262.HCmultiLink
502016 Dwars door Vlaanderen (Jens Debusschere, Bel, won)Stˆlting Service Group2016-03-231.HConedayLink
532016 Handzame Classic (Erik Baska, Svk, won)Stˆlting Service Group2016-03-181.1onedayLink
DNF2016 Nokere Koerse - Danilith Classic (Timothy Dupont, Bel, won)Stˆlting Service Group2016-03-161.HConedayLink
DNF2016 SuisseGas Gran Premio Città di Lugano (Sonny Colbrelli, Ita, won)Stˆlting Service Group2016-02-281.HConedayLink
772016 Tour of Oman Stage 5 Tour of Oman Stage 5 (Edvald Boasson Hagen, Norway, won)Stˆlting Service Group2016-02-202.HCmultiLink
342016 Tour of Oman Stage 4 Tour of Oman Stage 4 (Vincenzo Nibali, Ita, won)Stˆlting Service Group2016-02-192.HCmultiLink
1262016 Tour of Oman Stage 3 Tour of Oman Stage 3 (Alexander Kristoff, Nor, won)Stˆlting Service Group2016-02-182.HCmultiLink
822016 Tour of Oman Stage 2 Tour of Oman Stage 2 (Edvald Boasson Hagen, Norway, won)Stˆlting Service Group2016-02-172.HCmultiLink
582016 Tour of Oman Stage 1 Tour of Oman Stage 1 (Bob Jungels, Lux, won)Stˆlting Service Group2016-02-162.HCmultiLink
2015 Races
52015 Arctic Race of Norway Stage 4 Arctic Race of Norway Stage 4 (Silvan Dillier, Swi, won)Cult Energy Pro Cycling2015-08-162.HCmultiLink
112015 Arctic Race of Norway Stage 3 Arctic Race of Norway Stage 3 (Ben Hermans, Bel, won)Cult Energy Pro Cycling2015-08-152.HCmultiLink
242015 Arctic Race of Norway Stage 2 Arctic Race of Norway Stage 2 (Sam Bennett, Irl, won)Cult Energy Pro Cycling2015-08-142.HCmultiLink
62015 Arctic Race of Norway Stage 1 Arctic Race of Norway Stage 1 (Alexander Kristoff, Nor, won)Cult Energy Pro Cycling2015-08-132.HCmultiLink
152015 Tour of Denmark Stage 6 Tour of Denmark Stage 6 (Michael Morkov, Den, won)Cult Energy2015-08-082.HCmultiLink
142015 Tour of Denmark Stage 4 Tour of Denmark Stage 4 (Matti Breschel, Den, won)Cult Energy2015-08-072.HCmultiLink
152015 Tour of Denmark Stage 5 Tour of Denmark Stage 5 (Mads Würtz Schmidt, Denmark, won)Cult Energy2015-08-072.HCmultiLink
22015 Tour of Denmark Stage 3 Tour of Denmark Stage 3 (Matti Breschel, Den, won)Cult Energy2015-08-062.HCmultiLink
222015 Tour of Denmark Stage 2 Tour of Denmark Stage 2 (Edvald Boasson Hagen, Norway, won)Cult Energy2015-08-052.HCmultiLink
252015 Tour of Denmark Stage 1 Tour of Denmark Stage 1 (Lars Boom, Ned, won)Cult Energy2015-08-042.HCmultiLink
172015 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 4 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 4 (Bryan Coquard, Fra, won)Cult Energy Pro Cycling2015-06-212.1multiLink
242015 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 3 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 3 (Alberto Contador Velasco, Spa, won)Cult Energy Pro Cycling2015-06-202.1multiLink
842015 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 2 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 2 (Bryan Coquard, Fra, won)Cult Energy Pro Cycling2015-06-192.1multiLink
732015 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 1 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 1 (Steven Tronet, Nord-Pas de Calais, won)Cult Energy Pro Cycling2015-06-182.1multiLink
102015 Tour des Fjords Stage 5 Tour des Fjords stage 5 (Edvald Boasson Hagen, Norway, won)Cult Energy Pro Cycling2015-05-312.1multiLink
42015 Tour des Fjords Stage 4 Tour des Fjords Stage 4 (Søren Kragh Andersen, Denmark, won)Cult Energy Pro Cycling2015-05-302.1multiLink
242015 Tour des Fjords Stage 3 Tour des Fjords Stage 3 (Alexander Kristoff, Nor, won)Cult Energy Pro Cycling2015-05-292.1multiLink
242015 Tour des Fjords Stage 2 Tour des Fjords Stage 2 (Alexander Kristoff, Nor, won)Cult Energy Pro Cycling2015-05-282.1multiLink
92015 Tour des Fjords Stage 1 Tour des Fjords Stage 1 (Alexander Kristoff, Nor, won)Cult Energy Pro Cycling2015-05-272.1multiLink
52015 Tour of Norway Stage 5 Tour of Norway Stage 5 (Andreas Vangstad, Team Sparebanken Sor, won)Cult Energy Pro Cycling2015-05-242.HCmultiLink
162015 Tour of Norway Stage 4 Tour of Norway Stage 4 (Amets Txurruka, Spa, won)Cult Energy Pro Cycling2015-05-232.HCmultiLink
182015 Tour of Norway Stage 3 Tour of Norway Stage 3 (Jesper Hansen, Den, won)Cult Energy Pro Cycling2015-05-222.HCmultiLink
62015 Tour of Norway Stage 2 Tour of Norway Stage 2 (Alexander Kristoff, Nor, won)Cult Energy Pro Cycling2015-05-212.HCmultiLink
242015 Tour of Norway Stage 1 Tour of Norway Stage 1 (Alexander Kristoff, Nor, won)Cult Energy Pro Cycling2015-05-202.HCmultiLink
182015 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 4 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 4 (Nacer Bouhanni, Fra, won)Cult Energy Pro Cycling2015-04-102.1multiLink
212015 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 3 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 3 (Manuele Boaro, Ita, won)Cult Energy Pro Cycling2015-04-092.1multiLink
272015 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 2b Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 2b (Adriano Malori, Ita, won)Cult Energy Pro Cycling2015-04-082.1multiLink
302015 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 2a Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 2a (Anthony Roux, Fra, won)Cult Energy Pro Cycling2015-04-082.1multiLink
422015 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 1 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire Stage 1 (Nacer Bouhanni, Fra, won)Cult Energy Pro Cycling2015-04-072.1multiLink
222015 Critérium International Stage 3 Critérium International Stage 3 (Jean-Christophe Peraud, Fra, won)Cult Energy Pro Cycling2015-03-292.HCmultiLink
452015 Critérium International Stage 2 Critérium International Stage 2 (Fabio Felline, Ita, won)Cult Energy Pro Cycling2015-03-282.HCmultiLink
212015 Critérium International Stage 1 Critérium International Stage 1 (Benjamin King, USA, won)Cult Energy Pro Cycling2015-03-282.HCmultiLink
DNF2015 Tour Cycliste International du Haut Var Stage 2 Tour Cycliste International du Haut Var Stage 2 (Luka Mezgec, Slo, won)Cult Energy Pro Cycling2015-02-222.1multiLink
232015 Tour Cycliste International du Haut Var Stage 1 Tour Cycliste International du Haut Var Stage 1 (Ben Gastauer, Lux, won)Cult Energy Pro Cycling2015-02-212.1multiLink
2014 Races
192014 Danish Road Championships 2014 Time trial: Faaborg-Midtfyn 40km (Rasmus Quaade, Den, won)Team Trefor - Blue Water2014-06-26CNstageLink
852014 Tour des Fjords 2014 Stage 1: Bergen - Ulvik 161km (Jerome Baugnies, Bel, won)Team Trefor - Blue Water2014-05-282.1stageLink
2013 Races
102013 Tour of Taihu 2013 Stage 3: Nantong - Qidong 98km (Yuriy Metlushenko, , won)Blue Water Cycling2013-11-04ChinastageLink
842013 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2013 Stage 6: Roskilde - Frederikberg 165km (Mark Cavendish, GBr, won)Blue Water Cycling2013-08-042.HCstageLink
812013 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2013 Stage 5: Holbæk (ITT) 12.1km (Wilco Kelderman, Ned, won)Blue Water Cycling2013-08-032.HCstageLink
792013 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2013 Stage 4: Høng - Asnæs 105km (Magnus Cort Nielsen, , won)Blue Water Cycling2013-08-032.HCstageLink
472013 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2013 Stage 3: Sønderborg - Vejle 200km (Matti Breschel, Den, won)Blue Water Cycling2013-08-022.HCstageLink
372013 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2013 Stage 2: Ribe - Sønderborg 175km (Matti Breschel, Den, won)Blue Water Cycling2013-08-012.HCstageLink
332013 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2013 Stage 1: Silkeborg - Varde 180km (Magnus Cort Nielsen, , won)Blue Water Cycling2013-07-312.HCstageLink
192013 Danish Road Championships 2013 Time Trials: (Brian Vandborg, Den, won)Blue Water Cycling2013-06-20CNstageLink
72013 An Post Ras 2013 Stage 8: Naas - Skerries 144.6km (Sam Bennett, Irl, won)Blue Water Cycling2013-05-262.2stageLink
172013 An Post Ras 2013 Stage 7: Carlow - Naas 141.2km (Tomas Okrouhlicky, Cze, won)Blue Water Cycling2013-05-252.2stageLink
52013 An Post Ras 2013 Stage 6: Mitchelstown - Carlow 154.6km (Rico Rogers, NZl, won)Blue Water Cycling2013-05-242.2stageLink
22013 An Post Ras 2013 Stage 5: Glengarriff - Mitchelstown 150km (Moreno De Pauw, Bel, won)Blue Water Cycling2013-05-232.2stageLink
92013 An Post Ras 2013 Stage 4: Listowel - Glengarriff 153km (Kiryll Pozdnyakov, Rus, won)Blue Water Cycling2013-05-222.2stageLink
152013 An Post Ras 2013 Stage 3: Nenagh - Listowel 141.1km (Sam Bennett, Irl, won)Blue Water Cycling2013-05-212.2stageLink
52013 An Post Ras 2013 Stage 2: Longford - Nenagh 160.4km (Shane Archbold, NZl, won)Blue Water Cycling2013-05-202.2stageLink
672013 An Post Ras 2013 Stage 1: Dunboyne - Longford 135.4km (Conor Dunne, , won)Blue Water Cycling2013-05-192.2stageLink
2012 Races
422012 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2012 Stage 6: Slagelse - Frederiksberg 165km (Mark Cavendish, GBr, won)Christina Watches - Onfone2012-08-262.HCstageLink
402012 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2012 Stage 4: Ringe - Odense 90km (Alexander Kristoff, Nor, won)Christina Watches - Onfone2012-08-252.HCstageLink
682012 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2012 Stage 5: Kerteminde (ITT) 14.5km (Lieuwe Westra, Ned, won)Christina Watches - Onfone2012-08-252.HCstageLink
62012 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2012 Stage 3: Silkeborg - Vejle 185km (Lars Peter Nordhaug, Nor, won)Christina Watches - Onfone2012-08-242.HCstageLink
452012 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2012 Stage 2: Løgstør - Aarhus 211km (Andre Greipel, Ger, won)Christina Watches - Onfone2012-08-232.HCstageLink
172012 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2012 Stage 1: Randers 191km (Andre Greipel, Ger, won)Christina Watches - Onfone2012-08-222.HCstageLink
DNF2012 Glava Tour of Norway 2012 Stage 4: Hamar - Lillehammer 205km (Edvald Boasson Hagen, Norway, won)Christina Watches - Onfone2012-05-19stageLink
772012 Glava Tour of Norway 2012 Stage 3: Lillestrøm - Elverum 185km (Aidis Kruopis, Fra, won)Christina Watches - Onfone2012-05-18stageLink
742012 Glava Tour of Norway 2012 Stage 2: Oslo - Drammen 155km (Raymond Kreder, Ned, won)Christina Watches - Onfone2012-05-17stageLink
1002012 Glava Tour of Norway 2012 Stage 1: Sandefjord - Tønsberg 185km (Jonas Ahlstrand, Swe, won)Christina Watches - Onfone2012-05-16stageLink
1232012 Rabobank Dorpenomloop Rucphen 2012 (Giorgio Brambilla, Ita, won)Christina Watches - Onfone2012-03-11onedayLink
612012 Albert Achterhes Ronde van Drenthe 2012 (Bert-Jan Lindeman, Ned, won)Christina Watches - Onfone2012-03-10onedayLink
732012 Tour de San Luis 2012 Stage 7: San Luis 167.1km (Tom Boonen, Bel, won)Christina Watches-Ofone2012-01-29stageLink
862012 Tour de San Luis 2012 Stage 6: Lujan - Quines 201km (Elia Viviani, Ita, won)Christina Watches-Ofone2012-01-28stageLink
1372012 Tour de San Luis 2012 Stage 5: La Toma - Merlo (Mirador del Sol) 160.6km (Alberto Contador Velasco, Spa, won)Christina Watches-Ofone2012-01-27stageLink
1502012 Tour de San Luis 2012 Stage 4: San Luis (ITT) 19.5km (Levi Leipheimer, USA, won)Christina Watches-Ofone2012-01-26stageLink
1152012 Tour de San Luis 2012 Stage 3: Estancia Grande - Mirador del Potrero 168.2km (Alberto Contador Velasco, Spa, won)Christina Watches-Ofone2012-01-25stageLink
942012 Tour de San Luis 2012 Stage 2: Fraga - Juana Koslay 145.3km (Francesco Secci, Ita, won)Christina Watches-Ofone2012-01-24stageLink
1092012 Tour de San Luis 2012 Stage 1: San Luis - Villa Mercedes 189.3km (Francesco Secci, Ita, won)Christina Watches2012-01-23stageLink
2011 Races
222011 UCI Road World Championships 2011 U23 Men road race: Rudersdal 168km (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)Denmark2011-09-23stageLink
392011 Tour de l'Avenir 2011 Stage 7: Alba 138.5km (Warren Barguil, , won)Denmark2011-09-11stageLink
182011 Tour de l'Avenir 2011 Stage 6: Fossano 153.5km (Simon Yates, Sportcity Velo, won)Denmark2011-09-10stageLink
702011 Tour de l'Avenir 2011 Stage 5: Champagnole - Le Salève 171.5km (Romain Bardet, Equipe Mixte Cantal-Haute Loire, won)Denmark2011-09-09stageLink
752011 Tour de l'Avenir 2011 Stage 4: Porrentruy - Arbois 153.5km (Nikias Arndt, Ger, won)Denmark2011-09-08stageLink
572011 Tour de l'Avenir 2011 Stage 3: Gérardmer - Porrentruy 166.5km (Michael Hepburn, Aus, won)Denmark2011-09-07stageLink
162011 Tour de l'Avenir 2011 Stage 2: Rambervillers - Bruyères 151km (Wouter Wippert, Bel, won)Denmark2011-09-06stageLink
132011 Tour de l'Avenir 2011 Stage 1: Yutz - Lunéville 160.5km (Moreno Hofland, Bel, won)Denmark2011-09-05stageLink
292011 Tour de l'Avenir 2011 Prologue: Yutz 6.6km (Michael Hepburn, Aus, won)Denmark2011-09-04stageLink
912011 Tour of Denmark 2011 Stage 6: Hillerød - Frederiksberg 162.4km (Theo Bos, Rabobank Continental Team, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-08-07stageLink
952011 Tour of Denmark 2011 Stage 5: Helsingør (ITT) 13.2km (Richie Porte, Aus, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-08-06stageLink
792011 Tour of Denmark 2011 Stage 4: Sorø - Frederiksværk 111km (Sacha Modolo, Ita, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-08-06stageLink
872011 Tour of Denmark 2011 Stage 3: Århus - Vejle 181km (Jacob Fuglsang, Den, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-08-05stageLink
1072011 Tour of Denmark 2011 Stage 2: Grindsted - Århus 189km (Rémi Cusin, Fra, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-08-04stageLink
1142011 Tour of Denmark 2011 Stage 1: Esbjerg 175km (Sacha Modolo, Ita, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-08-03stageLink
DNF2011 Royal Smilde Olympia's Tour 2011 Stage 3: Ulft - Gendringen 162.7km (Wim Stroetinga, Ned, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-05-19stageLink
1012011 Royal Smilde Olympia's Tour 2011 Stage 2: Noordwijk - Olst 202.4km (Wim Stroetinga, Ned, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-05-18stageLink
842011 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt (U23) 2011 (Patrick Bercz, Ger, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-05-01onedayLink
22011 Himmerland Rundt 2011 (Michael Reihs, Den, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-04-24onedayLink
242011 Liège - Bastogne - Liège U25 2011 (Tosh Van Der Sande, Bel, won)T Concordia Forsikring Himmerland2011-04-16onedayLink
332011 La Côte Picarde 2011 (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)Denmark2011-04-13onedayLink
962011 Le Triptyque des Monts et Châteaux 2011 Stage 3: Château de Beloeil - Tournai 162.8km (Tosh Van Der Sande, Bel, won)Danish National Team2011-04-03stageLink
12011 Le Triptyque des Monts et Châteaux 2011 Stage 2b: Estaimpuis - Mont de l'Enclus 120.7km (Rasmus Guldhammer, Den, won)Danish National Team2011-04-02stageLink
62011 Le Triptyque des Monts et Châteaux 2011 Stage 2a: Chièvres (ITT) 8km (Lawson Craddock, USA, won)Danish National Team2011-04-02stageLink
1162011 Le Triptyque des Monts et Châteaux 2011 Stage 1: Vieux-Condé (France) - Quevaucamps 170.2km (Tosh Van Der Sande, Bel, won)Danish National Team2011-04-01stageLink
372011 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy 2011 Stage 3: Pazin - Zelena laguna 141km (Christopher Roth, German National Team, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-03-20stageLink
72011 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy 2011 Stage 2: Vrsar - Motovun 157km (Robert Vrecer, Slo, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-03-19stageLink
272011 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy 2011 Stage 1: Zelena laguna - Labin 137km (Luka Mezgec, Slo, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-03-18stageLink
422011 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy 2011 Prologue: Tinjan (ITT) 5.8km (Robert Vrecer, Slo, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-03-17stageLink
442011 Porec Trophy - Trofej Porec 2011 (Blaž Jarc, , won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-03-13onedayLink
202011 Grand Prix de la Ville de Lillers - Souvenir Bruno Comini 2011 (Denis Flahaut, Fra, won)Team Concordia Forsikring - Himmerland2011-03-06onedayLink
2010 Races
1142010 Kampioenschap van Vlaanderen 2010 (Leigh Howard, Aus, won)Team HTC - Columbia2010-09-17onedayLink
262010 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2010 Stage 6: Høng - Rudersdal 185km (Hayden Roulston, NZl, won)Team HTC - Columbia2010-08-08stageLink
192010 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2010 Stage 5 (ITT): Middelfart 19.4km (Svein Tuft, Can, won)Team HTC - Columbia2010-08-07stageLink
272010 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2010 Stage 4: Nyborg - Odense 100km (Mark Renshaw, Aus, won)Team HTC - Columbia2010-08-07stageLink
122010 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2010 Stage 3: Hadsten - Vejle 185km (Matti Breschel, Den, won)Team HTC - Columbia2010-08-06stageLink
92010 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2010 Stage 2: Vildbjerg - Randers 170km (Michael van Stayen, Rabobank Continental Team, won)Team HTC - Columbia2010-08-05stageLink
132010 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark 2010 Stage 1: Holstebro 175km (Matthew Harley Goss, Australia, won)Team HTC - Columbia2010-08-04stageLink
1212010 Int. Österreich Rundfahrt -Tour of Austria 2010 Stage 8: Podersdorf am Neusiedler See - Vienna 122.8km (Graeme Brown, Aus, won)Team HTC - Columbia2010-07-11stageLink
962010 Int. Österreich Rundfahrt -Tour of Austria 2010 Stage 7: Podersdorf am Neusiedler See (ITT) 26.3km (Joost Posthuma, Ned, won)Team HTC - Columbia2010-07-10stageLink
1202010 Int. Österreich Rundfahrt -Tour of Austria 2010 Stage 6: Deutschlandsberg - Laxenburg 231.8km (Andre Greipel, Ger, won)Team HTC - Columbia2010-07-09stageLink
622010 Int. Österreich Rundfahrt -Tour of Austria 2010 Stage 5: Bleiburg - Deutschlandsberg 150.3km (Nick Nuyens, Bel, won)Team HTC - Columbia2010-07-08stageLink
722010 Int. Österreich Rundfahrt -Tour of Austria 2010 Stage 4: Lienz - Großglockner 146.2km (Riccardo Riccò, Ita, won)Team HTC - Columbia2010-07-07stageLink
872010 Int. Österreich Rundfahrt -Tour of Austria 2010 Stage 3: Kitzbühel - Lienz 135.5km (Leonardo Bertagnolli, Ita, won)Team HTC - Columbia2010-07-06stageLink
442010 Int. Österreich Rundfahrt -Tour of Austria 2010 Stage 2: Landeck - Kitzbüheler Horn 173.9km (Riccardo Riccò, Ita, won)Team HTC - Columbia2010-07-05stageLink
822010 Int. Österreich Rundfahrt -Tour of Austria 2010 Stage 1: Dornbirn - Bludenz 157.9km (Andre Greipel, Ger, won)Team HTC - Columbia2010-07-04stageLink
422010 Danish Road Championships Elite men's road race: 199km (Nicki Sørensen, , won)Team HTC Colombia2010-06-27NEstageLink
152010 Danish Road Championships Elite men's time trial: 40km (Jacob Fuglsang, Den, won)Team Columbia - HTC2010-06-24NEstageLink
DNF2010 Philadelphia International Championship (Matthew Harley Goss, Australia, won)Team HTC - Columbia2010-06-061.HConedayLink
692010 Gullegem Koerse (Wouter Weylandt, Bel, won)Team HTC - Columbia2010-06-01NEonedayLink
DNF2010 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 3: Menin - Ypres 189km (Alex Rasmussen, Den, won)Team HTC - Columbia2010-05-072.HCstageLink
1462010 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 2: Coulogne - Auby 196.4km (Danilo Napolitano, Ita, won)Team HTC - Columbia2010-05-062.HCstageLink
1282010 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 1: Dunkerque - Bray-Dunes 143.8km (Alex Rasmussen, Den, won)Team HTC - Columbia2010-05-052.HCstageLink
72010 Grand Prix Herning (Alex Rasmussen, Den, won)Team HTC - Columbia2010-05-011.1onedayLink
592010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Stage 6: Orio (ITT) 22km (Christopher Horner, USA, won)Team HTC - Columbia2010-04-10UPTstageLink
622010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Stage 5: Eibar - Orio 170km (Joaquin Rodriguez, Spa, won)Team HTC - Columbia2010-04-09UPTstageLink
902010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Stage 4: Murguia Zuia - Eibar (Arrate) 160km (Samuel Sanchez, Spa, won)Team HTC - Columbia2010-04-08UPTstageLink
712010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Stage 3: Viana - Amurrio 187km (Francesco Gavazzi, Ita, won)Team HTC - Columbia2010-04-07UPTstageLink
572010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Stage 2: Zierbena - Viana 217km (Alejandro Valverde, Spa, won)Team HTC - Columbia2010-04-06UPTstageLink
1462010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Stage 1: Zierbena 152km (Alejandro Valverde Belmonte, Spa, won)Team HTC - Columbia2010-04-05UPTstageLink
532010 Critérium International Stage 3: Porto-Vecchio 7.7km (David Millar, GBr, won)Team HTC - Columbia2010-03-282.HCstageLink
1072010 Critérium International Stage 2: Porto-Vecchio 75km (Russell Downing, GBr, won)Team HTC - Columbia2010-03-282.HCstageLink
942010 Critérium International Stage 1: Porto-Vecchio - Col de l'Ospedale 176km (Pierrick Fedrigo, Fra, won)Team Columbia - HTC2010-03-272.HCstageLink
532010 Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre (Matti Breschel, Den, won)Team HTC - Columbia2010-03-241.1onedayLink
432010 Eneco Ronde van het Groene Hart (Jens Mouris, Bel, won)Team HTC - Columbia2010-03-211.1onedayLink
642010 Clasica de Almeria (Theo Bos, Rabobank Continental Team, won)Team HTC - Columbia2010-02-281.1onedayLink
2009 Races
702009 Tour du Haut Anjou International Espoirs Stage 3 (Castrovi Castroviejo, Spa, won)Team Capinordic2009-05-092.2UstageLink
342009 Tour du Haut Anjou International Espoirs Stage 2 (Julien Vermote, Bel, won)Team Capinordic2009-05-092.2UstageLink
822009 Tour du Haut Anjou International Espoirs Stage 1 (Sep Vanmarcke, Bel, won)Team Capinordic2009-05-082.2UstageLink
12009 (Rasmus Guldhammer, Den, won)Team Capinordic2009-04-181.2UonedayLink
462009 Les 3 Jours de Vaucluse Stage 2 (Jimmy Engoulvent, Fra, won)Team Capinordic2009-02-282.2stageLink
1052009 Les 3 Jours de Vaucluse Stage 1 (Maxime Bouet, Fra, won)Team Capinordic2009-02-272.2stageLink
252009 (Freddy Bichot, Fra, won)Team Capinordic2009-02-211.2onedayLink
2008 Races
DNF2008 Tour de l'Avenir Stage 8 (Arnold Jeannesson, Fra, won)Danish National Team2008-09-132.NcupstageLink
382008 Tour de l'Avenir Stage 7 (Dominik Klemme, Ger, won)Danish National Team2008-09-122.NcupstageLink
442008 Tour de l'Avenir Stage 6 (Dominik Klemme, Ger, won)Danish National Team2008-09-112.NcupstageLink
132008 Tour de l'Avenir Stage 5 (Jan Bakelants, Ned, won)Danish National Team2008-09-102.NcupstageLink
692008 Tour de l'Avenir Stage 4 (Ricardo Van der Velde, Ned, won)Danish National Team2008-09-092.NcupstageLink
322008 Tour de l'Avenir Stage 3 (Dominik Klemme, Ger, won)Danish National Team2008-09-082.NcupstageLink
462008 Tour de l'Avenir Stage 2 (Coen Vermeltfoort, Ned, won)Danish National Team2008-09-072.NcupstageLink
302008 Tour de l'Avenir Stage 1 (Dmitri Kosyakov, Rus, won)Danish National Team2008-09-062.NcupstageLink
652008 Tour de l'Avenir Prologue (Andrey Amador, CRc, won)Danish National Team2008-09-052.NcupstageLink
82008 Fyen Rundt (Lars Ulrich, Den, won)Team Designa Køkken2008-08-101.2onedayLink
282008 (Matti Breschel, Den, won)Team Designa Køkken2008-07-312.HCstageLink
652008 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Stage 1 Holstebro-Holstebro (Ruben Bongiorno, Ita, won)Team Designa Køkken2008-07-302.HCstageLink
652008 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark Post Danmark Rundt - Tour of Denmark (Ruben Bongiorno, Ita, won)Team Designa Køkken2008-07-302.HCstageLink
102008 Hadsten Bank Grand Prix (Allan Johansen, Den, won)Team Designa Køkken2008-07-28NEonedayLink
42008 GP Nordjylland (Daniel Holm Foder, Den, won)Team Designa Køkken2008-06-221.2onedayLink
282008 Giro delle Regioni Stage 5 (Daniel Holm Foder, Den, won)Danish National Team2008-04-302.NcupstageLink
42008 Giro delle Regioni Stage 4 (Daniel Holm Foder, Den, won)Danish National Team2008-04-292.NcupstageLink
162008 Giro delle Regioni Stage 3 (Daniel Holm Foder, Den, won)Danish National Team2008-04-282.NcupstageLink
132008 Giro delle Regioni Stage 2 (Dennis Van Vinden, Ned, won)Danish National Team2008-04-272.NcupstageLink
572008 Giro delle Regioni Stage 1 (Dennis Van Vinden, Ned, won)Danish National Team2008-04-262.NcupstageLink
112008 (Alexandre Mironov, Rus, won)Team Designa Køkken2008-04-202.2stageLink
312008 (Nicolas Vogondy, Fra, won)Team Designa Køkken2008-04-192.2stageLink
52008 (Jérémie Derangere, Fra, won)Team Designa Køkken2008-04-182.2stageLink
582008 (Jos van Emden, Ned, won)Team Designa Køkken2008-04-172.2stageLink
DNF2008 Hel van het Mergelland (Tony Martin, Ger, won)Team Designa Køkken2008-04-051.1onedayLink
72008 Grand Prix du Portugal Stage 3 (Rein Taaramäe, Est, won)Denmark2008-03-302.NcupstageLink
42008 Grand Prix du Portugal Stage 2 (Rein Taaramäe, Est, won)Denmark2008-03-292.NcupstageLink
192008 Grand Prix du Portugal Stage 1 (Rein Taaramäe, Est, won)Denmark2008-03-282.NcupstageLink
262008 (Gatis Smukulis, Bel, won)Team Designa Køkken2008-02-231.2onedayLink
2007 Races
82007 Keizer der Juniores Stage 2 (Jimmi Sorensen, Den, won)Denmark National Team2007-09-232.1stageLink
662007 Keizer der Juniores Stage 1 (Julien Vermote, Bel, won)Denmark National Team2007-09-222.1stageLink
582007 (Ole Haavardsholm, Nor, won)Team Festina Vejle2007-07-152.HCstageLink
52007 (Dimitri Le Boulch, Fra, won)Team Festina Vejle2007-07-142.HCstageLink
32007 Trofeo Karlsberg Stage 4 (Peter Sagan, Svk, won)Denmark2007-06-102.1stageLink
22007 Trofeo Karlsberg Stage 3b (Ricky Jørgensen, Den, won)Denmark2007-06-092.1stageLink
112007 Trofeo Karlsberg Stage 3a (Dominik Nerz, Ger, won)Denmark2007-06-092.1stageLink
812007 Trofeo Karlsberg Stage 2 (John Degenkolb, Ger, won)Denmark2007-06-082.1stageLink
252007 Trofeo Karlsberg Stage 1 (Matthias Brändle, Aut, won)Demnark2007-06-072.1stageLink
462007 Int. 3-Etappen-Rundfahrt der Rad-Junioren Stage 3 (Benjamin Sydlik, Ger, won)Denmark2007-05-282.1stageLink
12007 Int. 3-Etappen-Rundfahrt der Rad-Junioren Stage 2 (Rasmus Guldhammer, Den, won)Denmark2007-05-272.1stageLink
302007 Int. 3-Etappen-Rundfahrt der Rad-Junioren Stage 1 (Peter Sagan, Svk, won)Denmark2007-05-262.1stageLink
42007 Course de la Paix Junior Stage 5 (Rafal Majka, Pol, won)Dánsko-Festina2007-05-132.HCstageLink
32007 Course de la Paix Junior Stage 4 (Silvan Dillier, Swi, won)Team Festina Vejle2007-05-122.HCstageLink
482007 Course de la Paix Junior Stage 3b (Jelle Wallays, Bel, won)Team Festina Vejle2007-05-112.HCstageLink
222007 Course de la Paix Junior Stage 3a (Fabian Schaar, Ger, won)Team Festina Vejle2007-05-112.HCstageLink
22007 Course de la Paix Junior Stage 2 (Mikkel Schioler, Den, won)Team Festina Vejle2007-05-102.HCstageLink
82007 Course de la Paix Junior Stage 1 (Michal Kwiatkowski, Pol, won)Team Festina Vejle2007-05-092.HCstageLink
2006 Races
192006 Keizer der Juniores Stage 2b (Thomas Chamon, Bel, won)Danish National Team2006-09-242.1stageLink
62006 Keizer der Juniores Stage 2a (Sven Nooytens, Bel, won)Danish National Team2006-09-242.1stageLink
812006 Keizer der Juniores Stage 1 (Rodric Callewaert, Bel, won)Danish National Team2006-09-232.1stageLink
472006 Giro Ciclistico della Lunigiana Stage 4 (Benjamin Cujnik, Slo, won)Danish National Team2006-09-032.HCstageLink
352006 Giro Ciclistico della Lunigiana Stage 3 (Diego Ulissi, Ita, won)Danish National Team2006-09-022.HCstageLink
182006 Giro Ciclistico della Lunigiana Stage 2b (John Degenkolb, Ger, won)Danish National Team2006-09-012.HCstageLink
1322006 Giro Ciclistico della Lunigiana Stage 2a (Siarhei Papok, Ita, won)Danish National Team2006-09-012.HCstageLink
322006 (Tony Gallopin, Fra, won)Danish National Team2006-08-062.HCstageLink
672006 (Niki Ostergaard, Den, won)Danish National Team2006-08-052.HCstageLink
632006 Champ. d'Europe - CL / European Championship - RR (Etienne Pieret, Fra, won)35.36.432006-07-15CConedayLink
32006 (Gert Dockx, Bel, won)Team Festina Veilje2006-07-092.HCstageLink
122006 (Félix Schafermeier, Ger, won)Team Festina Veilje2006-07-082.HCstageLink
52006 Tour du Pays de Vaud Stage 3 (Daniele Ratto, Ita, won)Danish National Team2006-06-112.1stageLink
222006 Tour du Pays de Vaud Stage 2b (Alex Dowsett, GBr, won)Danish National Team2006-06-102.1stageLink
42006 Tour du Pays de Vaud Stage 2a (Daniele Ratto, Ita, won)Danish National Team2006-06-102.1stageLink
382006 Tour du Pays de Vaud Stage 1 (Morten Reckweg, Den, won)Danish National Team2006-06-092.1stageLink
1322006 Tour du Pays de Vaud Prologue (Ramunas Navardavskas, Ltu, won)Danish National Team2006-06-082.1stageLink
102006 Tour de Lorraine Juniors Stage 5 (Ronan Van Zandbeek, Ned, won)Danish National Team2006-05-282.HCstageLink
412006 Tour de Lorraine Juniors Stage 4 (Blaž Furdi, Slo, won)Danish National Team2006-05-282.HCstageLink
232006 Tour de Lorraine Juniors Stage 3 (Marcel Kittel, Ger, won)Danish National Team2006-05-272.HCstageLink
462006 Tour de Lorraine Juniors Stage 2 (Michael Baer, RMV Cham-Hagendorn, won)Danish National Team2006-05-262.HCstageLink
632006 Tour de Lorraine Juniors Stage 1 (Morten Reckweg, Den, won)Danish National Team2006-05-252.HCstageLink
812006 Int. Junioren Driedaagse van Axel Stage 4 (Boy van Poppel, Ned, won)Danish National Team2006-05-212.HCstageLink
92006 Int. Junioren Driedaagse van Axel Stage 3 (Morten Reckweg, Den, won)Danish National Team2006-05-202.HCstageLink
1312006 Int. Junioren Driedaagse van Axel Stage 2 (Ronan Van Zandbeek, Ned, won)Danish National Team2006-05-202.HCstageLink
332006 Int. Junioren Driedaagse van Axel Stage 1 (Sven Van Dousselaere, Bel, won)Danish National Team2006-05-192.HCstageLink

Google results:

Loading...