Name: Maxime Renault

Nation: Fra
Career Statistics (2007 - 2017)
No. RacesAvg PosWinsPodiumsTop10
10964.8129
Quick Stats

UCI Career Results

PosYear Race Name Team Date Cat Type
2015 Races
752015 Paris - Tours (Matteo Trentin, Ita, won)Auber 932017-10-111.HConedayLink
212015 Paris-Bourges (Sam Bennett, Irl, won)Auber 932017-10-081.1onedayLink
712015 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais (Nacer Bouhanni, Fra, won)Auber 932017-09-201.1onedayLink
1022015 GP de Fourmies / La Voix du Nord (Fabio Felline, Ita, won)Auber 932017-09-061.HConedayLink
312015 La Poly Normandie (Oliver Naesen, Bel, won)Auber 932017-08-021.1onedayLink
372015 Boucles de l'Aulne - Châteaulin (Alo Jakin, Est, won)Auber 932017-05-31onedayLink
142015 Tro-Bro Léon (Alexandre Geniez, Fra, won)Auber 932017-04-191.1onedayLink
62015 Tour du Finistère (Tim De Troyer, Bel, won)Auber 932017-04-181.1onedayLink
62015 Paris-Camembert (Julien Loubet, , won)Auber 932017-04-051.1onedayLink
142015 Route Adélie de Vitré (Romain Feillu, Fra, won)Auber 932017-04-031.1onedayLink
382015 Cholet - Pays De Loire (Pierrick Fedrigo, Fra, won)Auber 932017-03-221.1onedayLink
62015 Classic Loire Atlantique (Alexis Gougeard, , won)Auber 932017-03-211.1onedayLink
362015 Paris-Troyes (David Menut, , won)Auber 932017-03-151.2onedayLink
222015 La Drôme Classic (Samuel Dumoulin, Fra, won)Auber 932017-03-011.1onedayLink
352015 Classic Sud Ardèche - Souvenir Francis Delpech (Eduardo Sepulveda, Arg, won)Auber 932017-02-281.1onedayLink
82015 Grand Prix Cycliste la Marseillaise (Pim Ligthart, Ned, won)Auber 932017-02-011.1onedayLink
2016 Races
272016 Chrono des Nations Elite Men Chrono des Nations Elite Men (Vasil Kiryienka, Blr, won)HP-BTP Auber 932016-10-231.1multiLink
1202016 Paris - Tours (Fernando Gaviria Rendon, Col, won)HP-BTP Auber 932016-10-091.HConedayLink
1092016 Paris-Bourges (Sam Bennett, Irl, won)HP-BTP Auber 932016-10-061.1onedayLink
572016 Tour de Vendée (Nacer Bouhanni, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-10-021.1onedayLink
742016 Tour du Limousin Stage 4 Tour du Limousin Stage 4 (Sonny Colbrelli, Ita, won)HP-BTP Auber 932016-08-192.1multiLink
1252016 Tour du Limousin Stage 3 Tour du Limousin Stage 3 (Sonny Colbrelli, Ita, won)HP-BTP Auber 932016-08-182.1multiLink
1352016 Tour du Limousin Stage 2 Tour du Limousin Stage 2 (Roman Maykin, Rus, won)HP-BTP Auber 932016-08-172.1multiLink
812016 Tour du Limousin Stage 1 Tour du Limousin Stage 1 (Joseph Rosskopf, , won)HP-BTP Auber 932016-08-162.1multiLink
DNF2016 Tour de Picardie Stage 1 Tour de Picardie Stage 1 (Nacer Bouhanni, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-05-132.1multiLink
DNF2016 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 5 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 5 (Kenny De Haes, Ned, won)HP-BTP Auber 932016-05-082.HCmultiLink
1042016 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 4 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 4 (Xandro Meurisse, Bel, won)HP-BTP Auber 932016-05-072.HCmultiLink
1242016 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 3 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 3 (Bryan Coquard, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-05-062.HCmultiLink
1372016 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 2 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 2 (Bryan Coquard, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-05-052.HCmultiLink
1062016 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 1 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais Stage 1 (Bryan Coquard, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-05-042.HCmultiLink
362016 La Roue Tourangelle Region Centre - Classic Loire Touraine Vignobles & Chateaux (Samuel Dumoulin, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-04-241.1onedayLink
112016 Tro-Bro Léon (Martin Mortensen, Denmark, won)HP-BTP Auber 932016-04-171.1onedayLink
92016 Tour du Finistère (Baptiste Planckaert, Bel, won)HP-BTP Auber 932016-04-161.1onedayLink
812016 GP de Denain Porte du Hainaut (Daniel McLay, , won)HP-BTP Auber 932016-04-141.HConedayLink
652016 Route Adeie de Vitre (Bryan Coquard, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-04-011.1onedayLink
DNF2016 Criterium International Stage 3 Criterium International Stage 3 (Thibaut Pinot, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-03-272.HCmultiLink
922016 Criterium International Stage 2 Criterium International Stage 2 (Thibaut Pinot, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-03-262.HCmultiLink
512016 Criterium International Stage 1 Criterium International Stage 1 (Sam Bennett, Irl, won)HP-BTP Auber 932016-03-262.HCmultiLink
662016 Cholet - Pays De Loire (Rudy Barbier, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-03-201.1onedayLink
422016 Classic Loire Atlantique (Anthony Turgis, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-03-191.1onedayLink
452016 La Drome Classic (Petr Vakoc, Cze, won)HP-BTP Auber 932016-02-281.1onedayLink
682016 Tour Cycliste International La Provence Stage 3 Tour Cycliste International La Provence Stage 3 (Fernando Gaviria, Col, won)HP-BTP Auber 932016-02-252.1multiLink
702016 Tour Cycliste International La Provence Stage 2 Tour Cycliste International La Provence Stage 2 (Davide Martinelli, Ita, won)HP-BTP Auber 932016-02-242.1multiLink
792016 Tour Cycliste International La Provence Stage 1 Tour Cycliste International La Provence Stage 1 (Thomas Voeckler, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-02-232.1multiLink
DNF2016 Tour Cycliste International du Haut Var-matin Stage 2 Tour Cycliste International du Haut Var-matin Stage 2 (Arthur Vichot, Fra, won)HP-BTP Auber 932016-02-212.1multiLink
892016 Tour Cycliste International du Haut Var-matin Stage 1 Tour Cycliste International du Haut Var-matin Stage 1 (Tom-Jelte Slagter, , won)HP-BTP Auber 932016-02-202.1multiLink
532016 La Mediterraneenne Stage 4 La Mediterraneenne Stage 4 (Jan Bakelants, Ned, won)HP-BTP Auber 932016-02-142.1multiLink
332016 La Mediterraneenne Stage 3 La Mediterraneenne Stage 3 (Andriy Grivko, Ukr, won)HP-BTP Auber 932016-02-132.1multiLink
1002016 La Mediterraneenne Stage 2 La Mediterraneenne Stage 2 (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)HP-BTP Auber 932016-02-122.1multiLink
DNF2016 Grand Prix Cycliste la Marseillaise (Dries Devenyns, Bel, won)HP-BTP Auber 932016-01-311.1onedayLink
2015 Races
252015 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon Stage 2 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon Stage 2 (Aléxis Vuillermoz, Fra, won)Auber 932015-09-272.1multiLink
392015 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon Stage 1 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon Stage 1 (Thibaut Pinot, Fra, won)Auber 932015-09-262.1multiLink
92015 Tour du Limousin Stage 4 Tour du Limousin Stage 4 (Maurits Lammertink, Ned, won)Auber 932015-08-212.1multiLink
682015 Tour du Limousin Stage 3 Tour du Limousin Stage 3 (Rudy Molard, Fra, won)Auber 932015-08-202.1multiLink
392015 Tour du Limousin Stage 2 Tour du Limousin Stage 2 (Jesus Herrada, Spa, won)Auber 932015-08-192.1multiLink
262015 Tour du Limousin Stage 1 Tour du Limousin Stage 1 (Sonny Colbrelli, Ita, won)Auber 932015-08-182.1multiLink
DNF2015 French Road Championships Road Race - Men French Road Championships Road Race - Men (Steven Tronet, Nord-Pas de Calais, won)Auber 932015-06-28CNmultiLink
712015 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 4 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 4 (Bryan Coquard, Fra, won)Auber 932015-06-212.1multiLink
972015 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 3 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 3 (Alberto Contador Velasco, Spa, won)Auber 932015-06-202.1multiLink
1212015 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 2 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 2 (Bryan Coquard, Fra, won)Auber 932015-06-192.1multiLink
412015 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 1 Route du Sud - la Dépêche du Midi Stage 1 (Steven Tronet, Nord-Pas de Calais, won)Auber 932015-06-182.1multiLink
332015 Grand Prix de Plumelec-Morbihan Elite Men Grand Prix de Plumelec-Morbihan Elite Men (Aléxis Vuillermoz, Fra, won)Auber 932015-05-301.1multiLink
DNF2015 4 Jours de Dunkerque Stage 4 4 Jours de Dunkerque Stage 4 (Omar Fraile, , won)Auber 932015-05-092.HCmultiLink
792015 4 Jours de Dunkerque Stage 3 4 Jours de Dunkerque Stage 3 (Alexis Gougeard, , won)Auber 932015-05-082.HCmultiLink
1072015 4 Jours de Dunkerque Stage 2 4 Jours de Dunkerque Stage 2 (Jonas Ahlstrand, Swe, won)Auber 932015-05-072.HCmultiLink
952015 4 Jours de Dunkerque Stage 1 4 Jours de Dunkerque Stage 1 (Bryan Coquard, Fra, won)Auber 932015-05-062.HCmultiLink
DNF2015 Critérium International Stage 3 Critérium International Stage 3 (Jean-Christophe Peraud, Fra, won)Auber 932015-03-292.HCmultiLink
832015 Critérium International Stage 2 Critérium International Stage 2 (Fabio Felline, Ita, won)Auber 932015-03-282.HCmultiLink
712015 Critérium International Stage 1 Critérium International Stage 1 (Benjamin King, USA, won)Auber 932015-03-282.HCmultiLink
642015 Tour Cycliste International du Haut Var Stage 2 Tour Cycliste International du Haut Var Stage 2 (Luka Mezgec, Slo, won)Auber 932015-02-222.1multiLink
1322015 Tour Cycliste International du Haut Var Stage 1 Tour Cycliste International du Haut Var Stage 1 (Ben Gastauer, Lux, won)Auber 932015-02-212.1multiLink
1042015 Etoile de Bessèges Stage 5 Etoile de Bessèges Stage 5 (Bob Jungels, Lux, won)Auber 932015-02-082.1multiLink
342015 Etoile de Bessèges Stage 4 Etoile de Bessèges Stage 4 (Tony Gallopin, Fra, won)Auber 932015-02-072.1multiLink
1252015 Etoile de Bessèges Stage 3 Etoile de Bessèges Stage 3 (Bryan Coquard, Fra, won)Auber 932015-02-062.1multiLink
702015 Etoile de Bessèges Stage 2 Etoile de Bessèges Stage 2 (Roy Jans, Bel, won)Auber 932015-02-052.1multiLink
1302015 Etoile de Bessèges Stage 1 Etoile de Bessèges Stage 1 (Kris Boeckmans, Bel, won)Auber 932015-02-042.1multiLink
2014 Races
DNF2014 French Road Championships 2014 Road race - Men: Futuroscope 251.7km (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)Bigmat.Auber 932014-06-29CNstageLink
DNF2014 Route du Sud - la Dépêche du Midi 2014 Stage 3: Saint-Gaudens - Castres 179.4km (Adriano Malori, Ita, won)Bigmat.Auber 932014-06-222.1stageLink
1072014 Route du Sud - la Dépêche du Midi 2014 Stage 2: Bagnères de Bigorre - Val Louron 178.6km (Nicolas Roche, Irl, won)Bigmat.Auber 932014-06-212.1stageLink
1092014 Route du Sud - la Dépêche du Midi 2014 Stage 1: Lectoure - Payolle / Campan 171.7km (Jesus Herrada Lopez, Esp, won)Bigmat.Auber 932014-06-202.1stageLink
DNF2014 Tour de Picardie 2014 Stage 2: Mouy - Beaurieux - Chemin des Dames 176.5km (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)Bigmat.Auber 932014-05-172.1stageLink
1092014 Tour de Picardie 2014 Stage 1: Fort-Mahon-Plage - Estrées-Saint-Denis 191km (Bryan Coquard, Fra, won)Bigmat.Auber 932014-05-162.1stageLink
DNF2014 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais 2014 Stage 4: Ardres - Licques 188km (Thierry Hupond, Fra, won)Bigmat.Auber 932014-05-102.HCstageLink
592014 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais 2014 Stage 2: Hazebrouck - Orchies 166km (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)Bigmat.Auber 932014-05-082.HCstageLink
1052014 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais 2014 Stage 1: Dunkerque - Coudekerque-Banche 162km (Arnaud Demare, Team Wasquehal Junior (59, won)Bigmat.Auber 932014-05-072.HCstageLink
2013 Races
782013 Tour de Normandie 2013 Stage 6: Bagnoles-de-l"Orne - Caen 137km (Tino Thömel, Ger, won)Sojasun Espoir - Acnc2013-03-242.2stageLink
282013 Tour de Normandie 2013 Stage 5: Gouville-sur--Mer - Bagnoles-de-l"Orne 183km (Rick Zabel, Ger, won)Sojasun Espoir - Acnc2013-03-232.2stageLink
432013 Tour de Normandie 2013 Stage 2: Forges-les-Eaux - Elbeuf-sur-Seine 161km (Martin Mortensen, Denmark, won)Sojasun Espoir - Acnc2013-03-202.2stageLink
1252013 Tour de Normandie 2013 Stage 1: Colombelle - Forges-les-Eaux 201km (Fabio Silvestre, Por, won)Sojasun Espoir - Acnc2013-03-192.2stageLink
452013 Tour de Normandie 2013 Prologue: Saint-Lo 3.4km (Thomas Scully, NZl, won)Sojasun Espoir - Acnc2013-03-182.2stageLink
2012 Races
662012 Tour de Wallonie Picarde - Circuit Franco-Belge 2012 Stage 4: Mons - Tournai 153.8km (Nacer Bouhanni, Fra, won)Saur-Sojasun2012-09-302.1stageLink
1112012 Tour de Wallonie Picarde - Circuit Franco-Belge 2012 Stage 3: Peruwelz - Ichtegem 173.7km (Marcel Kittel, Ger, won)Saur-Sojasun2012-09-292.1stageLink
1702012 Tour de Wallonie Picarde - Circuit Franco-Belge 2012 Stage 2: Antoing - Poperinge 178.5km (Marcel Kittel, Ger, won)Saur-Sojasun2012-09-282.1stageLink
332012 Tour de Wallonie Picarde - Circuit Franco-Belge 2012 Stage 1: La Louvière - Menin 165.8km (Jurgen Roelandts, Bel, won)Saur-Sojasun2012-09-272.1stageLink
DNF2012 Tour du Limousin 2012 Stage 4: Varetz - Limoges 173.9km (Jeremy Roy, Fra, won)Saur-Sojasun2012-08-172.HCstageLink
942012 Tour du Limousin 2012 Stage 3: Jumilhac Le Grand - Trélissac 189.1km (Jure Kocjan, Slo, won)Saur-Sojasun2012-08-162.HCstageLink
782012 Tour du Limousin 2012 Stage 2: Oradour sur Glane - Saint Junien 186km (Evaldas Siskevicius, Lithuania, won)Saur-Sojasun2012-08-152.HCstageLink
992012 Tour du Limousin 2012 Stage 1: Limoges - La Souterraine 162.1km (Jure Kocjan, Slo, won)Saur-Sojasun2012-08-142.HCstageLink
652012 Paris-Corrèze 2012 Stage 2: Objat - Chaumeil 170.2km (Kenny Elissonde, Fra, won)Saur-Sojasun2012-08-022.1stageLink
1002012 Paris-Corrèze 2012 Stage 1: Contres - Sassay 168.1km (Adam Blythe, GBr, won)Saur-Sojasun2012-08-012.1stageLink
2011 Races
782011 GP de Fourmies / La Voix du Nord 2011 (Guillaume Blot, Fra, won)Saur-Sojasun2011-09-11onedayLink
552011 Paris-Corrèze 2011 Stage 2: Objat - Chaumeil 178.7km (Bert De Waele, , won)Saur-Sojasun2011-08-04stageLink
392011 Paris-Corrèze 2011 Stage 1: Contres - Bellac 181.8km (Samuel Dumoulin, Fra, won)Saur-Sojasun2011-08-03stageLink
552011 La Poly Normande 2011 (Anthony Delaplace, Fra, won)France2011-07-31onedayLink
32011 Kreiz Breizh Elites 2011 Stage 4: Carhaix - Rostrenen 169.1km (Moreno Hofland, Bel, won)Sojasun Espoir - Acnc2011-07-25stageLink
42011 Kreiz Breizh Elites 2011 Stage 3: Plouguernervel - Ploerdut 102.4km (Kevin Pauwels, Bel, won)Sojasun Espoir - Acnc2011-07-24stageLink
792011 Kreiz Breizh Elites 2011 Stage 2: Cleden Poher - Carhaix 96.1km (Moreno Hofland, Bel, won)Sojasun Espoir - Acnc2011-07-24stageLink
822011 Kreiz Breizh Elites 2011 Stage 1: Calanhel - Plouray 174.4km (Clinton Avery, New Zealand, won)Sojasun Espoir - Acnc2011-07-23stageLink
DNF2011 French Road Championships 2011 Elite Amateur Men Road Race: Boulogne (Freddy Bichot, Fra, won)Sojasun Espoir - Acnc2011-06-25stageLink
242011 Boucles de l'Aulne 2011 (Martijn Keizer, Ned, won)Equipe de France2011-05-29onedayLink
242011 Ronde de l'Isard 2011 Stage 3: Auterive - St. Girons 168.6km (Evgeny Shalunov, Rus, won)Sojasun Espoir - Acnc2011-05-22stageLink
302011 Ronde de l'Isard 2011 Stage 2: Bordes-sur-Arize - Superbagnères 144.5km (Kenny Elissonde, Fra, won)Sojasun Espoir - Acnc2011-05-21stageLink
352011 Ronde de l'Isard 2011 Stage 1: St. Girons - Tournefeuille 150.6km (Yannick Mayer, Ger, won)Sojasun Espoir - Acnc2011-05-20stageLink
2010 Races
DNF2010 Paris-Tours Espoirs 2010 (Jelle Wallays, Bel, won)Sojasun Espoir - AC Noyal-Châtillon2010-10-10onedayLink
12010 Mi Août Bretonne 2010 Stage 2: Poullaouen 175km (Maxime Renault, Fra, won)Sojasun Espoirs Noyal Chatillon2010-08-13stageLink
682010 Mi Août Bretonne 2010 Stage 1: Plouec du Trieux - Pontrieux 170km (Guillaume Boivin, Can, won)Sojasun Espoirs Noyal Chatillon2010-08-12stageLink
DNF2010 French Road Championships 2010 Elite amateur's road race: Chantonnay 169.2km (Anthony Colin, Fra, won)Sojasun Espoir - Ac Noyal Chatillon2010-06-26stageLink
1122010 Tour de Gironde Stage 1: Bassens - Braud-St-Louis 183.2km (Zbigniew Gucwa, Cze, won)Sojasun - ACNC2010-05-282.2stageLink
602010 La Roue Tourangelle Région Centre - Classic Loire Touraine des Vignobles et Châteaux (Yann Guyot, Fra, won)Sojasun Ac Noyal C2010-03-211.2onedayLink
2008 Races
182008 (Johan Le Bon, Fra, won)Normandie2008-08-151.1onedayLink
632008 (Johan Le Bon, Fra, won)Normandie2008-05-112.1stageLink
402008 (Johan Le Bon, Fra, won)Normandie2008-05-112.1stageLink
672008 (Thomas Opdebeeck, Bel, won)Normandie2008-05-102.1stageLink
2007 Races
902007 (Arnaud Courteille, Fra, won)VC St Hilaire2007-08-151.1onedayLink
412007 Bernaudeau Junior (Loïc Desriac, Fra, won)St Hilaire du Harcouet2007-03-251.1onedayLink

Google results:

Loading...