Name: Franz Schiewer

Nation: Ger
Career Statistics (2007 - 2017)
No. RacesAvg PosWinsPodiumsTop10
10881.8016
Quick Stats

UCI Career Results

PosYear Race Name Team Date Cat Type
2015 Races
912015 Sparkassen Münsterland Giro (Tom Boonen, Bel, won)LKT Team Brandenburg2017-10-031.HConedayLink
982015 Garmin Velothon Berlin (Ramon Sinkeldam, Ned, won)Bora-Argon 182017-05-311.1onedayLink
2016 Races
DNF2016 German Road Championships Road Race - Men German Road Championships Road Race - Men (Andre Greipel, Ger, won)LKT Team Brandenburg2016-06-26CNmultiLink
DNF2016 Rund um Köln (Dylan Groenewegen, Ned, won)LKT Team Brandenburg2016-06-121.1onedayLink
2015 Races
DNF2015 German Road Championships Road Race - Men German Road Championships Road race - Men (Emanuel Buchmann, Ger, won)LKT Team Brandenburg2015-06-28CNmultiLink
1162015 Bayern Rundfahrt Stage 5 Bayern Rundfahrt Stage 5 (John Degenkolb, Ger, won)LKT Team Brandenburg2015-05-172.HCmultiLink
1232015 Bayern Rundfahrt Stage 4 Bayern Rundfahrt Stage 4 (Alex Dowsett, GBr, won)LKT Team Brandenburg2015-05-162.HCmultiLink
1142015 Bayern Rundfahrt Stage 3 Bayern Rundfahrt Stage 3 (Sam Bennett, Irl, won)LKT Team Brandenburg2015-05-152.HCmultiLink
872015 Bayern Rundfahrt Stage 2 Bayern Rundfahrt Stage 2 (John Degenkolb, Ger, won)LKT Team Brandenburg2015-05-142.HCmultiLink
902015 Bayern Rundfahrt Stage 1 Bayern Rundfahrt Stage 1 (Sam Bennett, Irl, won)LKT Team Brandenburg2015-05-132.HCmultiLink
2014 Races
1222014 Bayern Rundfahrt 2014 Stage 5: Wassertrüdingen - Nürnberg 159.6km (Sam Bennett, Irl, won)LKT Team Brandenburg2014-06-012.HCstageLink
842014 Bayern Rundfahrt 2014 Stage 4: Wassertrüdingen - Wassertrüdingen 25.5km (Geraint Thomas, GBr, won)LKT Team Brandenburg2014-05-312.HCstageLink
1112014 Bayern Rundfahrt 2014 Stage 3: Grassau - Neusäß 232.7km (Daryl Impey, South Africa, won)LKT Team Brandenburg2014-05-302.HCstageLink
1222014 Bayern Rundfahrt 2014 Stage 2: Freilassing - Reit im Winkl Winklmoos-Alm 164.7km (Mathias Frank, Swi, won)LKT Team Brandenburg2014-05-292.HCstageLink
1162014 Bayern Rundfahrt 2014 Stage 1: Vilshofen - Freilassing 201.6km (Heinrich Haussler, Ger, won)LKT Team Brandenburg2014-05-282.HCstageLink
2013 Races
DNF2013 Sparkassen Münsterland Giro 2013 (Jos van Emden, Ned, won)LKT Team Brandenburg2013-10-03RacehomeonedayLink
762013 German Road Championships 2013 Elite Men - Road Race: Allgäu 225km (Andre Greipel, Ger, won)LKT Team Brandenburg2013-06-23CNstageLink
1242013 Garmin ProRace Berlin 2013 (Marcel Kittel, Ger, won)LKT Team Brandenburg2013-06-09RacehomeonedayLink
772013 Flèche du Sud 2013 Stage 5: Esch-sur-Alzette 136.6km (Oscar Clark, USA, won)LKT Team Brandenburg2013-05-122.2stageLink
562013 Flèche du Sud 2013 Stage 4: Kayl - Soleuvre 157.6km (Alberto Cecchin, Ita, won)LKT Team Brandenburg2013-05-112.2stageLink
422013 Flèche du Sud 2013 Stage 3: Bourscheid - Clervaux 146.3km (Michael Valgren Andersen, Den, won)LKT Team Brandenburg2013-05-102.2stageLink
1192013 Flèche du Sud 2013 Stage 2: Schifflange - Rumelange 148.3km (Mauro Abel Richeze, Arg, won)LKT Team Brandenburg2013-05-092.2stageLink
1002013 Flèche du Sud 2013 Stage 1: Roeser 81.6km (Kristen Morten Jensen, Den, won)LKT Team Brandenburg2013-05-082.2stageLink
DNF2013 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 2013 (Simon Spilak, Slo, won)LKT Team Brandenburg2013-05-01RacehomeonedayLink
2012 Races
DNF2012 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2012 Stage 6: Zeulenroda - Triebes 143.2km (Nikias Arndt, Ger, won)LKT Team Brandenburg2012-06-15stageLink
352012 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2012 Stage 5 (ITT): Gräfenroda - Oberhof 8.6km (Rohan Dennis, Aus, won)LKT Team Brandenburg2012-06-14stageLink
1032012 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2012 Stage 4: Treffurt 183.6km (Danny Van Poppel, Ned, won)LKT Team Brandenburg2012-06-13stageLink
1192012 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2012 Stage 3: Bad Blankenburg 147.2km (Jan Dieteren, Ger, won)LKT Team Brandenburg2012-06-12stageLink
1202012 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2012 Stage 2: Schönbrunn - Steinbach-Langenbach 139.5km (Johan Le Bon, Fra, won)LKT Team Brandenburg2012-06-11stageLink
1232012 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2012 Stage 1: Erfurt 170km (Danny Van Poppel, Ned, won)LKT Team Brandenburg2012-06-10stageLink
622012 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2012 Prologue - (TTT): Sangerhausen 6.92km (Danny Van Poppel, Ned, won)LKT Team Brandenburg2012-06-09stageLink
2011 Races
832011 Tour of Bulgaria 2011 Stage 1: Sofia - Troyan 180km (Pavel Kochetkov, Rus, won)LKT Team Brandenburg2011-09-11stageLink
DNF2011 Course de Solidarnosc et des Champions Olympiques 2011 Stage 2: Jaslo - Kraków 159.1km (Andre Schulze, Ger, won)LKT Team Brandenburg2011-06-30stageLink
1032011 Course de Solidarnosc et des Champions Olympiques 2011 Stage 1: Nowy Sacz - Krosno 171.6km (Tomas Buchacek, Cze, won)LKT Team Brandenburg2011-06-29stageLink
92011 German Road Championships 2011 U23 Time Trial: Neuwied 27.7km (Christopher Muche, Ger, won)LKT Team Brandenburg2011-06-24stageLink
DNF2011 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2011 Stage 7: Weida 166.2km (Luke Rowe, GBr, won)LKT Team Brandenburg2011-06-19stageLink
852011 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2011 Stage 6: Kahla 197.1km (Wilco Kelderman, Ned, won)LKT Team Brandenburg2011-06-18stageLink
272011 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2011 Stage 5 (ITT): Bergzeitfahren Katzhütte - Neuhaus am Rennweg 11.7km (Wilco Kelderman, Ned, won)LKT Team Brandenburg2011-06-17stageLink
952011 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2011 Stage 4: Fröttstädt - Oberhof 145.7km (Tobias Ludvigsson, Swe, won)LKT Team Brandenburg2011-06-16stageLink
1112011 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2011 Stage 3: Ohrdruf 145.5km (Nikias Arndt, Ger, won)LKT Team Brandenburg2011-06-15stageLink
132011 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2011 Stage 2 (TTT): Streufdorf 22.1km (Michael Hepburn, Aus, won)LKT Team Brandenburg2011-06-14stageLink
1022011 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2011 Stage 1: Erfurt 179.6km (Jay McCarthy, QLD, won)LKT Team Brandenburg2011-06-13stageLink
DNF2011 Glava Tour of Norway 2011 Stage 5: Hamar - Lillestrøm 176.7km (Christer Rake, Nor, won)LKT Team Brandenburg2011-06-05stageLink
1242011 Glava Tour of Norway 2011 Stage 4: Jessheim - Hamar 194km (Iker Camaño, Spa, won)LKT Team Brandenburg2011-06-04stageLink
1302011 Glava Tour of Norway 2011 Stage 3: Sarpsborg - Halden 174.2km (Johan Lindgren, Swe, won)LKT Team Brandenburg2011-06-03stageLink
1272011 Glava Tour of Norway 2011 Stage 2: Skien - Drammen 172.6km (Michael Hepburn, Aus, won)LKT Team Brandenburg2011-06-02stageLink
1362011 Glava Tour of Norway 2011 Stage 1: Tønsberg - Larvik 173.2km (Jesper Dahlström, Swe, won)LKT Team Brandenburg2011-06-01stageLink
DNF2011 Szlakiem Grodòw Piastowskich 2011 Stage 4: Swidnica - Dzierzoniow 167.8km (Marek Rutkiewicz, Pol, won)LKT Team Brandenburg2011-05-08stageLink
1172011 Szlakiem Grodòw Piastowskich 2011 Stage 3: Lubin 72.3km (Tino Thömel, Ger, won)LKT Team Brandenburg2011-05-07stageLink
462011 Szlakiem Grodòw Piastowskich 2011 Stage 2: Polkowice (ITT) 26.7km (Robert Vrecer, Slo, won)LKT Team Brandenburg2011-05-07stageLink
1062011 Szlakiem Grodòw Piastowskich 2011 Stage 1: Jawor - Legnica 191.3km (Jirí Hochmann, Cze, won)LKT Team Brandenburg2011-05-06stageLink
282011 Szlakiem Grodòw Piastowskich 2011 Criterium: Legnica 32km (Alois Kankovský, Cze, won)LKT Team Brandenburg2011-05-05stageLink
912011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 7: Hémonstoir - Loudéac 151.9km (Andrew Fenn, GBr, won)LKT Team Brandenburg2011-05-01stageLink
962011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 6: Morlaix - Plaintel 155km (Anthony Vignes, Fra, won)LKT Team Brandenburg2011-04-30stageLink
1022011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 5: Fouesnant - Morlaix 175.1km (Maxime Mederel, Fra, won)LKT Team Brandenburg2011-04-29stageLink
1112011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 4: Saint Avé - Fouesnant 158.9km (Paul Poux, Fra, won)LKT Team Brandenburg2011-04-28stageLink
1312011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 3: Guérande - Saint Avé 151km (Jetse Bol, Ned, won)LKT Team Brandenburg2011-04-27stageLink
1222011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 2: Rennes - Guérande 193.1km (Rene Mandri, Est, won)LKT Team Brandenburg2011-04-26stageLink
1362011 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers 2011 Stage 1: Argentré du Plessis 150.3km (Jetse Bol, Ned, won)LKT Team Brandenburg2011-04-25stageLink
DNF2011 Trofeo Magaluf-Palmanova 2011 (Murilo Antonio Fischer, Bra, won)Germany2011-02-10onedayLink
DNF2011 Trofeo Deià 2011 (josè Joaquin Rojas Gil, Spa, won)Germany2011-02-09onedayLink
DNF2011 Trofeo Inca-Inca 2011 (Ben Hermans, Bel, won)Germany2011-02-08onedayLink
DNF2011 Trofeo Cala Millor-Cala Millor 2011 (Tyler Farrar, USA, won)Germany2011-02-07onedayLink
2010 Races
572010 Tour of Alanya 2010 Stage 4: Antalya Yolu - Alanya 83km (Tino Thömel, Ger, won)German National Team2010-11-07stageLink
612010 Tour of Alanya 2010 Stage 3: Alanya 91km (Nikias Arndt, Ger, won)German National Team2010-11-06stageLink
582010 Tour of Alanya 2010 Stage 2: Alanya 120km (Georgi Petrovgeorgie, Bul, won)German National Team2010-11-05stageLink
622010 Tour of Alanya 2010 Stage 1: Alanya - Antalya 135km (Tino Thömel, Ger, won)German National Team2010-11-04stageLink
902010 Festningsrittet 2010 Stage 3: Charlottenberg - Kongsvinger 171.4km (Troels Vinther, Den, won)German National Team2010-08-22stageLink
1002010 Festningsrittet 2010 Stage 2: Kongsvinger 197.3km (Marcel Kittel, Ger, won)German National Team2010-08-21stageLink
1072010 Festningsrittet 2010 Stage 1: Kongsvinger - Arvika 139.8km (Troels Vinther, Den, won)German National Team2010-08-20stageLink
712010 Puchar Uzdrowisk Karpackich 2010 (Marek Rutkiewicz, Pol, won)LKT Team Brandenburg2010-08-15onedayLink
622010 Course de Solidarnosc et des Champions Olympiques 2010 Stage 6: Lesko - Jaroslaw 158.3km (Andre Schulze, Ger, won)LKT Team Brandenburg2010-07-04stageLink
982010 Course de Solidarnosc et des Champions Olympiques 2010 Stage 5: Jaslo - Krosno 183.7km (Jacek Morajko, Por, won)LKT Team Brandenburg2010-07-03stageLink
1112010 Course de Solidarnosc et des Champions Olympiques 2010 Stage 4: Radom - Kielce 188.2km (Jacek Morajko, Por, won)LKT Team Brandenburg2010-07-02stageLink
1242010 Course de Solidarnosc et des Champions Olympiques 2010 Stage 3: Piotrków Trybunalski - Skarzysko-Kamienna 157.2km (Andre Schulze, Ger, won)LKT Team Brandenburg2010-07-01stageLink
1302010 Course de Solidarnosc et des Champions Olympiques 2010 Stage 2: Radomsko - Belchatów 78km (Andre Schulze, Ger, won)LKT Team Brandenburg2010-06-30stageLink
1142010 Course de Solidarnosc et des Champions Olympiques 2010 Stage 1: Lódz - Kleszczów 138.4km (Adam Wadecki, Pol, won)LKT Team Brandenburg2010-06-30stageLink
112010 German Road Championships U23 men's time trial: Sangerhausen 34.5km (Marcel Kittel, Ger, won)LKT Team Brandenburg2010-06-25CNstageLink
792010 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 Stage 6: Hermsdorf 145.7km (Niklas Arndt, Ger, won)Team Brandenburg2010-06-202.2UstageLink
792010 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2010 Stage 6: Hermsdorf 145.7km (Niklas Arndt, Ger, won)Team Brandenburg2010-06-20stageLink
832010 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2010 Stage 5: Masserberg 138.9km (David Rösch, Ger, won)Team Brandenburg2010-06-19stageLink
832010 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 Stage 5: Masserberg 138.9km (David Rösch, Ger, won)Team Brandenburg2010-06-192.2UstageLink
972010 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2010 Stage 4: Rund um Bad Berka 142.5km (Michael Baer, RMV Cham-Hagendorn, won)Team Brandenburg2010-06-18stageLink
972010 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 Stage 4: Rund um Bad Berka 142.5km (Michael Baer, RMV Cham-Hagendorn, won)Team Brandenburg2010-06-182.2UstageLink
1022010 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2010 Stage 3: Wasungen - Brotterode 159.7km (John Degenkolb, Ger, won)Team Brandenburg2010-06-17stageLink
1022010 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 Stage 3: Wasungen - Brotterode 159.7km (John Degenkolb, Ger, won)Team Brandenburg2010-06-172.2UstageLink
652010 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 Stage 2: Bleicherode - Wasungen 148km (Barry Markus, Netherlands, won)Team Brandenburg2010-06-162.2UstageLink
652010 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2010 Stage 2: Bleicherode - Wasungen 148km (Barry Markus, Netherlands, won)Team Brandenburg2010-06-16stageLink
82010 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 Stage 1: Bleicherode (TTT) 23.7km (Michael Matthews, Aus, won)Team Brandenburg2010-06-152.2UstageLink
82010 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 2010 Stage 1: Bleicherode (TTT) 23.7km (Michael Matthews, Aus, won)Team Brandenburg2010-06-15stageLink
92010 Tour de Berlin Stage 3a: 16.4km (Marc Goos, Wv De Jonge Renner, won)LKT Team Brandenburg2010-05-232.2UstageLink
302010 Tour de Berlin Stage 3b: 133.2km (Jochen Deweer, Belgium, won)LKT Team Brandenburg2010-05-232.2UstageLink
852010 Tour de Berlin Stage 2: 160km (Tino Thömel, Ger, won)LKT Team Brandenburg2010-05-222.2UstageLink
112010 Tour de Berlin Stage 1: 5.2km (Tino Thömel, Ger, won)LKT Team Brandenburg2010-05-212.2UstageLink
272010 Szlakiem Grodów Piastowskich Stage 3: Polkowice (ITT) 26.7km (Lukasz Bodnar, Cze, won)LKT Team Brandenburg2010-05-092.1stageLink
642010 Szlakiem Grodów Piastowskich Stage 2: Swidnica - Dzierzoniow 167.8km (Tomasz Marczynski, Pol, won)LKT Team Brandenburg2010-05-082.1stageLink
912010 Szlakiem Grodów Piastowskich Stage 1: Jawor - Zlotoryja 158.3km (Marek Rutkiewicz, Pol, won)LKT Team Brandenburg2010-05-072.1stageLink
162010 Szlakiem Grodów Piastowskich Criterium: Legnica 32km (Yuriy Metluschenko, Ukr, won)LKT Team Brandenburg2010-05-062.1stageLink
932010 Rund um Köln (Juan Jose Haedo, Aus, won)LKT Team Brandenburg2010-04-051.1onedayLink
1282010 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy Stage 3: Pazin - Zelena Laguna 141km (Radoslav Rogina, Slo, won)LKT Team Brandenburg2010-03-212.2stageLink
1402010 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy Stage 2: Vrsar - Motovun 157km (Robert Vrecer, Slo, won)LKT Team Brandenburg2010-03-202.2stageLink
1242010 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy Stage 1: Poreć - Labin 131km (Blaž Furdi, Slo, won)LKT Team Brandenburg2010-03-192.2stageLink
1322010 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy Prologue: Mandalenčići - Marcani 2.7km (Robert Vrecer, Slo, won)LKT Team Brandenburg2010-03-182.2stageLink
DNF2010 Porec Trophy - Trofej Porec (Matej Gnezda, Slo, won)Team Brandenburg2010-03-141.2onedayLink
2009 Races
712009 Tour du Loir-et-Cher 'E. Provost' Stage 5 (Christopher Schwieg, Ger, won)LKT Team Brandenburg2009-04-192.2stageLink
752009 Tour du Loir-et-Cher 'E. Provost' Stage 4 (Sven Vandousselaere, Belgium, won)LKT Team Brandenburg2009-04-182.2stageLink
992009 Tour du Loir-et-Cher 'E. Provost' Stage 3 (Dmitriy Fofonov, Kaz, won)LKT Team Brandenburg2009-04-172.2stageLink
1112009 Tour du Loir-et-Cher 'E. Provost' Stage 2 (Dmitri Kosyakov, Rus, won)LKT Team Brandenburg2009-04-162.2stageLink
882009 Tour du Loir-et-Cher 'E. Provost' Stage 1 (Jonas Jorgensen-Aaen, Den, won)LKT Team Brandenburg2009-04-152.2stageLink
382009 Tour du Loir-et-Cher 'E. Provost' Prologue (Casper Jorgensen, Den, won)LKT Team Brandenburg2009-04-142.2stageLink
822009 (Manuel Lloret Zaragoza, Spa, won)LKT Team Brandenburg2009-04-022.2stageLink
2008 Races
202008 Int. 3-Etappen-Rundfahrt der Rad-Junioren Stage 3 (Christiopher Roth, Ger, won)Brandenburg2008-05-182.1stageLink
82008 Int. 3-Etappen-Rundfahrt der Rad-Junioren Stage 2 (Christiopher Roth, Ger, won)Brandenburg2008-05-172.1stageLink
32008 Int. 3-Etappen-Rundfahrt der Rad-Junioren Stage 1 (Christiopher Roth, Ger, won)Brandenburg2008-05-162.1stageLink
332008 (Artur Komisarek, Pol, won)RSC Cottbus2008-05-042.1stageLink
352008 (Maxim Toporishchev, Rus, won)RSC Cottbus2008-05-032.1stageLink
522008 (Artur Komisarek, Pol, won)RSC Cottbus2008-05-022.1stageLink
122008 (Pawel Piotrowicz, Pol, won)RSC Cottbus2008-05-012.1stageLink
112008 (Michal Kwiatkowski, Pol, won)RSC Cottbus2008-05-012.1stageLink
2007 Races
862007 (Nikita Novikov, Rus, won)RSC Cottbus2007-04-302.HCstageLink
922007 (Kirill Baranov, Rus, won)RSC Cottbus2007-04-292.HCstageLink
1122007 (Michal Kwiatkowski, Pol, won)RSC Cottbus2007-04-282.HCstageLink
762007 (Michal Kwiatkowski, Pol, won)RSC Cottbus2007-04-282.HCstageLink

Google results:

Loading...