Name: Daniel Turek

Nation: Cze
Career Statistics (2010 - 2017)
No. RacesAvg PosWinsPodiumsTop10
7354.1014
Quick Stats

UCI Career Results

PosYear Race Name Team Date Cat Type
2017 Races
612017 Gran Premio Bruno Beghelli (Luis Leon Sanchez, Spa, won)Israel Cycling Academy2017-10-011.HConedayLink
452017 Gran Premio Citta di Peccioli - Coppa Sabatini (Andrea Pasqualon, Ita, won)Israel Cycling Academy2017-09-281.1onedayLink
302017 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini Stage 2 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini Stage 2 (Guillaume Martin, Fra, won)Israel Cycling Academy2017-09-272.1multiLink
292017 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini Stage 1 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini Stage 1 (Stephen Cummings, GBr, won)Israel Cycling Academy2017-09-262.1multiLink
632017 Coppa Bernocchi (Sonny Colbrelli, Ita, won)Israel Cycling Academy2017-09-141.1onedayLink
DNF2017 Coppa Agostoni - Giro delle Brianze (Michael Albasini, Swi, won)Israel Cycling Academy2017-09-131.1onedayLink
DNF2017 Tour of Utah Stage 7 Tour of Utah Stage 7 (Marco Canola, Italy, won)Israel Cycling Academy2017-08-062.HCmultiLink
1122017 Tour of Utah Stage 6 Tour of Utah Stage 6 (Giulio Ciccone, Ita, won)Israel Cycling Academy2017-08-052.HCmultiLink
1052017 Tour of Utah Stage 5 Tour of Utah Stage 5 (Travis McCabe, , won)Israel Cycling Academy2017-08-042.HCmultiLink
1142017 Tour of Utah Stage 4 Tour of Utah Stage 4 (John Murphy, USA, won)Israel Cycling Academy2017-08-032.HCmultiLink
772017 Tour of Utah Stage 3 Tour of Utah Stage 3 (Robert Britton, , won)Israel Cycling Academy2017-08-022.HCmultiLink
742017 Tour of Utah Stage 2 Tour of Utah Stage 2 (Brent Bookwalter, BMC Racing Team, won)Israel Cycling Academy2017-08-012.HCmultiLink
852017 Tour of Utah Stage 1 Tour of Utah Stage 1 (Tyler Magner, USA, won)Israel Cycling Academy2017-07-312.HCmultiLink
312017 Tour des Fjords Stage 4 Tour des Fjords Stage 4 (Edvald Boasson Hagen, Norway, won)Israel Cycling Academy2017-05-272.HCmultiLink
632017 Tour des Fjords Stage 3 Tour des Fjords Stage 3 (Edvald Boasson Hagen, Norway, won)Israel Cycling Academy2017-05-262.HCmultiLink
312017 Tour des Fjords Stage 2 Tour des Fjords Stage 2 (Timo Roosen, Ned, won)Israel Cycling Academy2017-05-252.HCmultiLink
22017 Tour des Fjords Stage 1 Tour des Fjords Stage 1 (Dries Van Gestel, Bel, won)Israel Cycling Academy2017-05-242.HCmultiLink
162017 Vuelta a Castilla y Leon Stage 3 Vuelta a Castilla y Leon Stage 3 (Carlos Barbero Cuesta, , won)Israel Cycling Academy2017-05-212.1multiLink
1012017 Vuelta a Castilla y Leon Stage 1 Vuelta a Castilla y Leon Stage 1 (Alexander Evtushenko, Rus, won)Israel Cycling Academy2017-05-192.1multiLink
42017 Gran Premio Città di Lugano (Iuri Filosi, Ita, won)Israel Cycling Academy2017-05-071.HConedayLink
772017 Tour of Croatia Stage 6 Tour of Croatia Stage 6 (Sacha Modolo, Ita, won)Israel Cycling Academy2017-04-232.1multiLink
582017 Tour of Croatia Stage 5 Tour of Croatia Stage 5 (Jaime Roson Garcia, Spa, won)Israel Cycling Academy2017-04-222.1multiLink
472017 Tour of Croatia Stage 4 Tour of Croatia Stage 4 (Nicola Ruffoni, Ita, won)Israel Cycling Academy2017-04-212.1multiLink
362017 Tour of Croatia Stage 3 Tour of Croatia Stage 3 (Nicola Ruffoni, Ita, won)Israel Cycling Academy2017-04-202.1multiLink
482017 Tour of Croatia Stage 2 Tour of Croatia Stage 2 (Kristijan Durasek, Cro, won)Israel Cycling Academy2017-04-192.1multiLink
552017 Tour of Croatia Stage 1 Tour of Croatia Stage 1 (Sacha Modolo, Ita, won)Israel Cycling Academy2017-04-182.1multiLink
152017 Vuelta Ciclista a la Rioja (Rory Sutherland, Aus, won)Israel Cycling Academy2017-04-021.1onedayLink
DNF2017 GP Miguel Indurain (Simon Yates, Sportcity Velo, won)Israel Cycling Academy2017-04-011.1onedayLink
DNF2017 Driedaagse De Panne-Koksijde Stage 3b Driedaagse De Panne-Koksijde Stage 3b (Luke Durbridge, , won)Israel Cycling Academy2017-03-302.HCmultiLink
692017 Driedaagse De Panne-Koksijde Stage 3a Driedaagse De Panne-Koksijde Stage 3a (Marcel Kittel, Ger, won)Israel Cycling Academy2017-03-302.HCmultiLink
1212017 Driedaagse De Panne-Koksijde Stage 2 Driedaagse De Panne-Koksijde Stage 2 (Alexander Kristoff, Nor, won)Israel Cycling Academy2017-03-292.HCmultiLink
1752017 Driedaagse De Panne-Koksijde Stage 1 Driedaagse De Panne-Koksijde Stage 1 (Philippe Gilbert, Bel, won)Israel Cycling Academy2017-03-282.HCmultiLink
DNF2017 Gent - Wevelgem (Greg Van Avermaet, Bel, won)Israel Cycling Academy2017-03-26WTonedayLink
1242017 Dwars door Vlaanderen (Yves Lampaert, Tieltse Rennersclub, won)Israel Cycling Academy2017-03-22WTonedayLink
DNF2017 Dwars door West-Vlaanderen Johan Museeuw Classic (Jos van Emden, Ned, won)Israel Cycling Academy2017-03-051.1onedayLink
222017 Le Samyn (Guillaume Van Keirsbulck, Bel, won)Israel Cycling Academy2017-03-011.1onedayLink
DNF2017 Trofeo Laigueglia (Fabio Felline, Ita, won)Israel Cycling Academy2017-02-121.HConedayLink
2016 Races
DNF2016 Schaal Sels (Wout Van Aert, Bel, won)Cycling Academy Team Elites2016-08-281.1onedayLink
182016 Dwars door het Hageland (Niki Terpstra, Cycling 2000 (Holland, won)Cycling Academy Team2016-08-051.1onedayLink
92016 Tour de Beauce Stage 5 Tour de Beauce Stage 5 (Gregory Daniel, USA, won)Cycling Academy Team2016-06-192.2multiLink
162016 Tour de Beauce Stage 4 Tour de Beauce Stage 4 (Mihkel Raïm, Est, won)Cycling Academy Team2016-06-182.2multiLink
132016 Tour de Beauce Stage 3a Tour de Beauce Stage 3a (Neilson Powless, United States Of America, won)Cycling Academy Team2016-06-172.2multiLink
132016 Tour de Beauce Stage 3b Tour de Beauce Stage 3b (Michael Rice, ACT, won)Cycling Academy Team2016-06-172.2multiLink
82016 Tour de Beauce Stage 2 Tour de Beauce Stage 2 (Sepp Kuss, United States Of America, won)Cycling Academy Team2016-06-162.2multiLink
222016 Tour de Beauce Stage 1 Tour de Beauce Stage 1 (Mihkel Raïm, Est, won)Cycling Academy Team2016-06-152.2multiLink
282016 Philadelphia International Cycling Classic (Eduard Prades Reverte, Spa, won)Cycling Academy Team2016-06-051.1onedayLink
262016 Winston Salem Cycling Classic Elite Men Winston Salem Cycling Classic Elite Men (Ryan Roth, Can, won)Cycling Academy Team2016-05-301.1multiLink
702016 USA Crits Winston Salem Cycling Classic Pro Men USA Crits Winston Salem Cycling Classic Pro Men (John Murphy, USA, won)Cycling Academy Team2016-05-29CRTmultiLink
262016 Tour of Croatia Stage 4 Tour of Croatia Stage 4 (Riccardo Zoidl, Aut, won)Cycling Academy Team2016-04-222.1multiLink
512016 Tour of Croatia Stage 3 Tour of Croatia Stage 3 (Giacomo Nizzolo, Ita, won)Cycling Academy Team2016-04-212.1multiLink
712016 Tour of Croatia Stage 2 Tour of Croatia Stage 2 (Mark Cavendish, GBr, won)Cycling Academy Team2016-04-202.1multiLink
242016 Tour of Croatia Stage 1 Tour of Croatia Stage 1 (Giacomo Nizzolo, Ita, won)Cycling Academy Team2016-04-192.1multiLink
382016 Settimana Internazionale Coppi e Bartali Stage 4 Settimana Internazionale Coppi e Bartali Stage 4 (Stefano Pirazzi, Ita, won)Cycling Academy Team2016-03-272.1multiLink
332016 Settimana Internazionale Coppi e Bartali Stage 3 Settimana Internazionale Coppi e Bartali Stage 3 (Jakub Mareczko, Ita, won)Cycling Academy Team2016-03-262.1multiLink
862016 Settimana Internazionale Coppi e Bartali Stage 2 Settimana Internazionale Coppi e Bartali Stage 2 (Sergey Firsanov, Bel, won)Cycling Academy Team2016-03-252.1multiLink
992016 Settimana Internazionale Coppi e Bartali Stage 1a Settimana Internazionale Coppi e Bartali Stage 1a (Manuel Belletti, Ita, won)Cycling Academy Team2016-03-242.1multiLink
DNF2016 G.P. Costa degli Etruschi (Grega Bole, Slo, won)Cycling Academy Team2016-02-071.1onedayLink
2015 Races
832015 USA Pro Challenge Stage 7 USA Pro Challenge Stage 7 (John Murphy, USA, won)Cycling Academy Team2015-08-232.HCmultiLink
302015 USA Pro Challenge Stage 6 USA Pro Challenge Stage 6 (Roman Kreuziger, RV Helvetia Sulz, won)Cycling Academy Team2015-08-222.HCmultiLink
512015 USA Pro Challenge Stage 5 USA Pro Challenge Stage 5 (Rohan Dennis, Aus, won)Cycling Academy Team2015-08-212.HCmultiLink
312015 USA Pro Challenge Stage 4 USA Pro Challenge Stage 4 (Rohan Dennis, Aus, won)Cycling Academy Team2015-08-202.HCmultiLink
1072015 USA Pro Challenge Stage 3 USA Pro Challenge Stage 3 (Kiel Reijnen, USA, won)Cycling Academy Team2015-08-192.HCmultiLink
392015 USA Pro Challenge Stage 2 USA Pro Challenge Stage 2 (Brent Bookwalter, BMC Racing Team, won)Cycling Academy Team2015-08-182.HCmultiLink
502015 USA Pro Challenge Stage 1 USA Pro Challenge Stage 1 (Taylor Phinney, USA, won)Cycling Academy Team2015-08-172.HCmultiLink
262015 Tour de San Luis Stage 7 Tour de San Luis Stage 7 (Mark Cavendish, GBr, won)Cycling Academy Team2015-01-252.1multiLink
842015 Tour de San Luis Stage 6 Tour de San Luis Stage 6 (Kleber Ramos, Bra, won)Cycling Academy Team2015-01-242.1multiLink
932015 Tour de San Luis Stage 5 Tour de San Luis Stage 5 (Adriano Malori, Ita, won)Cycling Academy Team2015-01-232.1multiLink
402015 Tour de San Luis Stage 4 Tour de San Luis Stage 4 (Daniel Diaz, Arg, won)Cycling Academy Team2015-01-222.1multiLink
392015 Tour de San Luis Stage 3 Tour de San Luis Stage 3 (Fernando Gaviria, Col, won)Cycling Academy Team2015-01-212.1multiLink
692015 Tour de San Luis Stage 2 Tour de San Luis Stage 2 (Daniel Diaz, Arg, won)Cycling Academy Team2015-01-202.1multiLink
192015 Tour de San Luis Stage 1 Tour de San Luis Stage 1 (Fernando Gaviria, Col, won)Cycling Academy Team2015-01-192.1multiLink
2013 Races
452013 UCI Road World Championships 2013 U23 Men time trial: Pistoia - Florence 42.79km (Damien Howson, Aus, won)Czech Republic2013-09-23CMstageLink
2012 Races
312012 UCI Road World Championships 2012 U23 Men time trial: 36km (Anton Vorobyev, Rus, won)Czech Republic2012-09-17CMstageLink
2011 Races
1352011 UCI Road World Championships 2011 Junior Men road race: Rudersdal 126km (Pierre-Henri Lecuisinier, Fra, won)Czech Republic2011-09-24stageLink
282011 UCI Road World Championships 2011 Junior Men time trial: Copenhagen 27.8km (Mads Würtz Schmidt, , won)Czech Republic2011-09-20stageLink
2010 Races
362010 UCI Junior Road World Championships 2010 Junior men's time trial: Offida 28.5km (Bob Jungels, Lux, won)Czech Republic2010-08-06stageLink
602010 Course de la Paix Junior Stage 5: Terezín 101km (Romain Guyot, Fra, won)Czech Republic B2010-05-092.NcupstageLink
642010 Course de la Paix Junior Stage 4: Teplice - Altenberg 85.3km (Evgeny Shalunov, Rus, won)Czech Republic B2010-05-082.NcupstageLink
842010 Course de la Paix Junior Stage 3b: Roudnice 97km (Asbjørn Andersen, Den, won)Czech Republic B2010-05-072.NcupstageLink
382010 Course de la Paix Junior Stage 3a: Třebenice (ITT) 11.6km (Rafael Ferreira Reis, Por, won)Czech Republic B2010-05-072.NcupstageLink
532010 Course de la Paix Junior Stage 2: Most - Litvínov 98.3km (Evgeny Shalunov, Rus, won)Czech Republic2010-05-062.NcupstageLink
762010 Course de la Paix Junior Stage 1: Litoměřice 95.5km (Danny Van Poppel, Ned, won)Czech Republic B2010-05-052.NcupstageLink

Google results:

Loading...